33.7 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Β’ Εθνική (1ος – 2η Αγ.) : Με προσωπικότητα ο ΑΠΑΣ, εύκολα η Αχαγιά στο Ληξούρι

Τον κακό του «δαίμονα» ξεπέρασε ο ΑΠΑΣ, ο οποίος κέρδισε στο Ίλιον την Ένωση με 80-75, και απάντησε με τον καλύτερο τρόπο στην ήττα της πρεμιέρας στην έδρα του από τον Εθνικό.

Η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη είχε την ψυχραιμία και τις προσωπικότητες να γυρίσει την κατάσταση και να φτάσει στην πρώτη του νίκη. Πρώτη νίκη και για την Αχαγιά 82, η οποία αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Μπουρδάνο, πέρασε με άνεση από το Ληξούρι, επικρατώντας του ΝΕΟΛ με 86-73, κάνοντας στο ίδιο γήπεδο ότι και πέρυσι. Για τους γηπεδούχους εκτός με ενοχλήσεις ήταν ο Τσιμίδης, ενώ υπήρξαν και αποδοκιμασίες από τον κόσμο του ΝΕΟΛ για την εικόνα της ομάδας του.

Στο Ίλιον ο ΑΠΑΣ ξεκίνησε καλύτερα, και πέτυχε 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (16-27), για να βυθιστεί σε ένα απίθανο μπλακάουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα επιμέρους σκορ 24-2, και να βρεθεί πίσω με 40-29 στο 19’.

Με τον Μιλεντίγιεβιτς να παίρνει μπροστά, και παρά τα τέσσερα φάουλ του Αναγωνστόπουλου, ο ΑΠΑΣ ισοφάρισε σε 58-58 στο 29’, για να πετύχει 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό η Ένωση, και να φτάσει στο 30’ στο 64-61.

Ο Προδρόμου με τρίποντο επανάφερε μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ την ομάδα του (68-67 στο 34’), με τον Λάκοφ να αναλαμβάνει δράση, και με ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά και 3/4 βολές να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του.

Στο Ληξούρι ο Καλογιαννίδης (15 π., 5 τριπ.) πέτυχε 4/4 τρίποντα ως το 13’, με την Αχαγιά να φτάνει στο +11 (18-29) και να μην κοιτάζει ποτέ πίσω, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 32-36 στο 17’.

Η ομάδα της Πάτρας ανέβασε τη διαφορά και στο +20 (72-52 στο 33’) και έφτασε σε μια άνετη νίκη, έχοντας ως κορυφαίο τον Φραντζή με 28 πόντους.