24.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Β’ Εθνική (1ος – 18η Αγ.) : Νίκη μισή χρονιά πήρε ο ΝΕΟΛ

Στην 3η συνεχόμενη νίκη του έφτασε ο ΝΕΟΛ, ο οποίος σε ένα νευρικό παιχνίδι βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει του Αίολου Αγυιάς με 69-64, και να φτάσει στις 7 νίκες, φτάνοντας σε απόσταση βολής από τις θέσεις που οδηγούν εκτός πλέι άουτ.

Η ομάδα του Παναγιώτη Καυκή βρήκε λύσεις από τους Τσιμίδη και Αγγελή που πέτυχαν μαζί 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, και με τον Λαμπρόπουλο να παίζει εξαιρετική άμυνα, γύρισαν το 42-49 του 28’, και με ένα 11-0 έφτασαν στο 53-49 στο 32’, κρατώντας για 4,5 λεπτά χωρίς πόντο τους Πατρινούς.

Στο φινάλε, ο Τσιμίδης στο 1’22’’ έγραψε το 66-64, για να ακολουθήσουν άστοχες επιθέσεις και από τις δυο ομάδες, με τον Σούλιτς με 1/2 βολές στα 6’’ να γράφει το 67-64. Ο Παπαφωτίου αστόχησε σε τρίποντο με τον Γεωργιάδη με βολές να γράφει το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κρατούν το +14 από τη νίκη τους στον πρώτο γύρο.

ΝΕΟΛ – Αίολος Αγυιάς 69-64

Διαιτητές :  Κατσαπρακάκης-Ξυλάς-Αγγελής

Δεκάλεπτα : 21-22, 37-36, 51-49, 69-64

ΝΕΟΛ (Καυκής) : Γεωργιάδης 11 (2), Μπαρτσιάκος, Κοντούδης 11 (2), Σούρλιτς 6 (1), Καλδής 18 (4), Κασπίρης, Μαρούλης, Τρυφωνόπουλος 4, Τσιμίδης 11, Λαμπρόπουλος 2, Αγγελή 6.

Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητριου) : Χατζόπουλος 17 (1), Πλώτας 15 (1), Γιαννικόπουλος 3, Θανόπουλος 2, Παπαφωτίου 9 (3), Νιφόρας 1, Γκάτζιος 17.

12.Αχαγιά 82 21 (4-13)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ' Εθνική