30.8 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Β’ Εθνική (1ος – 10η Αγ.) : Ποδαρικό με κατοστάρα για τη Μύκονο στο 2023

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε η Μύκονος στο 2023, κερδίζοντας σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση τον Εθνικό με 109-88, και ανέβηκε στο 10-1.

Ο Ονάσογλου ήταν αυτός που με τρίποντο οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη κατοστάρα της σεζόν (102-80), ενώ στη δράση για την ομάδα του Γιάννη Τζήμα επέστρεψε και ο Διαμαντάκος.

Η Μύκονος ξεκίνησε έχοντας τον έλεγχο, και κατάφερε με γκολ-φάουλ του Διαμαντάκου, με την επιστροφή του στη δράση, να φτάσει +10 (25-15), με το ημίχρονο να κλείνει στο 52-45.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο σκορ στο +15 (64-49) στο 24’, για να μειώσει ως και το -8 (78-70) στο 30’ η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη.

Ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στους παίκτες του Γιάννη Τζήμα, οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 31-18, έφτασαν στο θριαμβευτικό 109-88, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι ήταν το +22 (102-80).

Μύκονος – Εθνικός Πειραιά 109-88

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Καλογριάς, Βελέντζας

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 52-45, 78-70, 109-88

Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 26 (4), Καραμανλής 2, Μάρτζος 3 (1), Καράμπουλας 8, Σπυρόπουλος 28 (1), Διαμαντάκος 9, Καμπούρης 5, Τσάμης 4, Κατσαρέας 2, Σπυριδωνίδης 10 (2), Ονάσογλου 12 (2).

Εθνικός (Χούμπαυλης): Ρουκάς 3, Σταματίου 11 (1), Γκαβασιάδης 6, Ιωάννου 11 (1), Καραφαντής 19 (5), Βαθρακοκοίλης 25 (4), Καρυστινός 8, Ολύμπιος, Καππής 5.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Μίλων 75-87

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια-Αίολος Αγυιάς (4/1)

12.Ηλυσιακός 14 (3-8)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ' Εθνική