26.6 C
Athens
Πέμπτη, 30 Μαΐου, 2024

Β’ ΕΣΚΑ (26η Αγ.): Πανηγυρίζουν την άνοδο Ιωνικός ΝΦ και Θρακομακεδόνες

Ο Ιωνικός Νέας ΦΙλαδέλφειας είναι η ομάδα που κατέκτησε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο ενώ οι Θρακομακεδόνες παρά την ήττα πήραν και αυτοί την άνοδο στην Α' ΕΣΚΑ από τον δεύτερο. 

Στα ματς της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής, στον πρώτο όμιλο, ο Προμηθέας Χαλανδρίου πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γκράβας με 89-60, η Άμιλλα Περιστερίου πήρε ένα δύσκολο διπλό επί των εκπαιδευτερίων Πλάτωνα, ο Ιωνικός ΝΦ νίκησε επίσης μακρά από το «σπίτι» του με 67-59 ενώ η Σαρωνίδα υπέταξε στις λεπτομέρειες τη ΦΙλοθέη με 68-66.

Στα ματς του δευτέρου ομίλου, η Λεόντειος έκοψε τη φόρα του Εύνικου με 60-53, η Ολυμπία Παπάγου νίκησε την Άρτεμις με 74-58, ο ΑΘηναϊκός επιβλήθηκε των Θρακομακεδόνων με 78-74 ενώ ο Άρης Πετρούπολης επικράτησε της Αναγέννησης Πετραλώνων με 81-74.

Β' ΕΣΚΑ
1ος όμιλος
26η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Μαραθώνας-Κρόνος Γέρακα 0-20 (ανευ αγώνα)
Γκράβα-Προμηθέας Χαλανδρίου 60-89
Τούφα Χαλανδρίου- ΟΚΑ Μεσογείων 65-66
Εκπ. Πλάτων- Άμιλλα Περιστερίου 64-69
Σαρωνίδα-Φιλοθέη 68-66
Θεμιστοκλής Πολυνίκης-Ιωνικός ΝΦ 59-67
Παλατιανή-Φίλιππος Περιστερίου 63-45

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 60
ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 89

Διαιτητές: Βάγγαλης, Κωστάκης

Δεκάλεπτα: 19-29, 29-48, 47-71, 60-89

Γκράβα (Γκιόκα, Λιαροκάπη): Τριαντάφυλλος 9, Πετεινάκης 5 (1), Καλογήρου 2, Δημητρακόπουλος 4, Κάτρης Ε. 1, Βελισσάρης 3 (1), Φραγκουλίδης 7 (1), Κάτρης Δ., Ντίνος 10 (2), Φουρλάρης 9, Χασάπης 10 (1).

Προμηθέας (Αβραμίδης, Τσικοντούρη): Κυπαρίσης 23 (4), Χανιώτης 2, Βακρινός 8, Θεοδωρόπουλος 13 (1), Φλώρος 6, Βασιλείου 8 (2), Παπαδόπουλος, Δερμάνης 11, Κατσουλάρης 8, Μουτεβελής, Πολυμενάκος 9, Κατέλης 1.

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 65
ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 66

Διαιτητές: Καψιώχας, Δράκος

Δεκάλεπτα: 9-17, 23-37, 46-56, 65-66

Τούφα (Σπηλιωτόπουλος): Κοτζιάνος 18 (2), Τζωρτζόπουλος 14 (2), Μπάρτζης 12 (2), Παπαβασιλείου 6 (2), Πανέτης, Γκούντα 1, Χαλκιαδάκης 8, Παπαμιχαήλ, Σελούλης 2, Κουκάκης 4.

ΟΚΑΜ (Χασιώτης, Μανδράτζης): Κυριαζής 13 (2), Φράγγος 15, Γιαννόπουλος 8 (2), Γκίκας 8, Γκίνης 12 (1), Αντύπας 3 (1), Κορωνίδης 2.

ΑΟ ΕΚΠΑΙΔ. Ο ΠΛΑΤΩΝ 64
ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 69

Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 16-20, 24-37, 41-54, 64-69

Πλάτωνας (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Ψυχογυιός 18 (1), Μουρκογιάννης 2, Ασημάκης 3 (1), Κοδνυλίκας, Ραλλίδης 9 (1), Χρονόπουλος 11 (1), Καβαλλάρης 5 (1), Κασαπίδης 4, Χρονόπουλος 3 (1), Θεοδωρίδης 9, Κεράτσας.

Άμιλλα (Μακρής, Μάντζαρης): Τσιαπούλας 11 (1), Θεοδωρόπουλος 4, Μήλης 4, Αβράμπος 2, Φίλιος, Μαυροειδάκος 5, Καλογερόπουλος 12, Κολτσίδας 4, Τσερώνης 21 (3), Δασκαλάκης, Ζαρκαδάκης 6, Σπηλιώτης.

ΝΟ ΣΑΡΩΝΙΔΟΣ 68
ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 66

Διαιτητές: Πετράκης, Ραπτογιάννης

Δεκάλεπτα: 13-19, 27-38, 49-54, 68-66

Σαρωνίδα (Αθανασιάδης, Μόμτσος): Καλιαμπάκος, Τσόλας 5 (1), Βελιζιώτης 10 (1), Χασάπης, Μπίρμπας 17 (2), Κοντός 7, Κοζοκάρου 15, Καπετάνος 14, Μόμτσος, Θεοφανίδης.

Φιλοθέη (Τασάκος, Γιουβανέλης): Θεοδοσίου 5, Χιλάι 13 (2), Μέντζας 10 (2), Κυπριώτης  Α. 10 (1), Τσικριτέας-Μελιάδης 6 (2), Σουλιώτης 6, Κυπριώτης Γ. 4, Αρβανίτης 1, Βίγκος 8 (2), Πολύζος, Στεφανής, Μενεξιάν 3 (1).

ΑΟΝ ΠΑΛΑΤΙΑΝΗΣ 63
ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 45

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ιωαννίδης

Δεκάλεπτα: 18-10, 30-26, 47-38, 63-45

Παλατιανή (Μπάρδας, Μέσσας): Κούτρας 3, Βλασερός 14 (1), Παναγόπουλος 3 (1), Πετρόπουλος 9 (1), Παλιοβρυσιώτης 8, Χύτας 8 (2), Βασιλόπουλος 2, Γεωργοπαπαδάκος 6 (2), Χάβαρης 5 (1), Μπέκιος 5, Τούντας.

Φίλιππος (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Παπαποστόλου 3 (1), Παπαδημητρίου 5, Καλπάκης 2, Φούντας 7 (1), Στρατόπουλος 2, Πούρος, Μπέλλας 15 (1), Φαρούπος 2, Ροδόπουλος 2, Δενδρινός 7.

Α.Ε ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 59
ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 67

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Λυμπέρης

Δεκάλεπτα: 13-17, 23-39, 38-49, 59-67

Θεμιστοκλής (Γράψας, Κατσοχειράκη): Κυριακίδης 9 (3), Χρυσανθακόπουλος 4, Κλαδάκης, Λάγιος 17 (4), Γεωργίτσης, Σπάχιου 6 (1), Παπαδόπουλος 6 (1), Κουβαλάκης, Κατσοχειράκης, Καρατζάννος 11 (1), Πρωτόπαππας 6, Μπακίρης.

Ιωνικός (Κουκής, Χήρας): Πανουσόπουλος 11, Ευτυχίδης 3 (1), Γαρδικιώτης, Πολυχρονόπουλος 10 (2), Σκαλωμένος 5, Πανουσόπουλος 6 (2), Ιγγλέζος 3 (1), Φάτσια, Δουτσίνης 18 (1), Μαυράκης 6, Τσιρδήμος, Αλεξόπουλος 5.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1.Ιωνικός ΝΦ 49 (23-3)
-------------------------------------------------------
2.Άμιλλα Περιστερίου 48 (22-4)
3.Σαρωνίδα 48 (22-4)
4.Φίλιππος Περιστερίου 44 (18-8)
5.Προμηθέας Χαλανδρίου 41 (14-11)
-------------------------------------------------------
6.Τούφα Χαλανδρίου 39 (13-13)
7.Φιλοθέη 38 (12-14)
8.Παλατιανή 38 (12-14)
9.Θεμιστοκλής Πολυνίκης 37 (13-13-2 μηδ.)
10.Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα 37 (11-15)
11.Κρονος Γέρακα 35 (9-17)
12.ΟΚΑ Μεσογείων 35 (9-17)
-------------------------------------------------------
13.Γκράβα 29 (3-23)
14.Μαραθώνας 25 (0-25-1 μηδ.)

*Η πρωταθλήτρια ομάδα ανεβαίνει στην Α' ΕΣΚΑ
**Οι ομάδες από τις θέσεις 2-5 δίνουν αγώνες πλέι οφς, με μια ακόμη ομάδα να ανεβαίνει. Οι νικητές κρίνονται στις 3 νίκες και τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου μεταφέρονται.
*** Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στη Γ' ΕΣΚΑ
ΥΓ:: Σε περίπτωση που από την Γ΄ κατηγορία Ανδρών ανέλθει στην Β΄ κατηγορία ομάδα Νέων (U23) τότε υποβιβάζεται από την Β΄ κατηγορία μία ακόμη ομάδα, δηλαδή σύνολο πέντε (5) ομάδες. Επίσης σε περίπτωση που υποβιβαστούν ομάδες της Ένωσης από την Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ τότε αντίστοιχα αυξάνεται ο αριθμός των ομάδων που υποβιβάζονται στην Γ΄ Κατηγορία.

Β' ΕΣΚΑ
2ος όμιλος
26η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Λεόντειος-Εύνικος 60-53
Τυφώνας-Ίρις Πετρούπολης 54-71
Ολυμπιάδα Παπάγου-Άρτεμις Αχαρνών 74-58
Αθηναϊκός-ΑΟ Θρακομακεδόνων 78-74
ΓΣ Κηφισιάς-Δόξα Βύρωνος 67-65
Άρης Πετρούπολης-Αναγέννηση Πετραλώνων 81-74
Αθλητής-Νικηφόρος (13/4)

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 60
ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 53

Διαιτητές: Στρέμπας, Αναστασόπουλος

Δεκάλεπτα: 26-17, 35-27, 50-39, 60-53

Λεόντειος (Μελέτης, Μουρμούρης): Πενταγιώτης, Βάτσιος Α. 10 (1), Βάτσιος Β. 9 (2), Σπυρόπουλος 4, Χρήστου 2, Μήτσης, Κανελλόπουλος 5, Καζιάνης 5 (1), Λουκα 14, Βασσάλας 6 (1), Ασημένιος 2, Ρένεσης 3 (1).

Εύνικος (Κωνσταντώνης, Χερκελεντζής): Αχείμαστος 2, Κούλιος 17 (4), Παναγιωτίδης 9, Καραγρηγορίου, Παναγιωτόπουλος 9, Δημόπουλος, Αρτεμάκης 8, Νικολόπουλος 3, Κοντούλης 1, Κατσαρός 4 (1), Μπέμπελος.

ΤΥΦΩΝ ΑΣ 54
ΑΟ ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 71

Διαιτητές: Διόλατζης, Μακρής

Δεκάλεπτα: 14-13, 22-32, 39-56, 54-71

Τυφώνας (Μπιτσίκας): Θέος 3 (1), Ζιώγας 20 (4), Καρτέρης 5 (1), Καρτάνος, Χασάπης 12, Φέσκος 1, Γεωργογάλας 3 (1), Κατσαφούρος 8, Πεχλιβανίδης 2.

Ίριδα Πετρούπολης (Σταματόπουλος, Αχινιώτης): Πουρνάρας, Σταθάκης, Χαλκιάς 8 (2)μ Λυσανδρόπουλος 9 (2), Μητρόπουλος, Παπαγγελάκης 9 (1), Κακουριώτης 5, Μηλιόπουλος 16, Δάφνης 6, Ζαχαριάς 7 (1) Φιλόπουλος 9, Αγνόγλου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 74
ΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝ 58

Διαιτητές: Βαλουξής, Σερίφης

Δεκάλεπτα: 24-23, 41-35, 59-50, 74-58

Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης, Σμυρλής): Γαλαζούλας, Σωτηρίου, Ψαρράς 15 (2), Κοκοτσάκης 21 (4), Μπάρκας, Λάζος 5 (1), Κατηφόρης 9 (1), Κουλόπουλος, Λάζος 12 (2), Παπαϊωάννου, Γεωργιόπουλος 12 (1).

Άρτεμις Αχαρνών (Μπελέγρης, Δεσποτάκης): Χαραλαμπόπουλος 16 (5), Παγωνίδης 14 (4), Δαϊδινίδης, Τζιόγκας, Παπαδημητρίου, Λιαπούρης 4 (1), Αθανασάκης 6, Πηγαδάς, Δημάκας, Κυριακόπουλος 18 (3).

ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 67
ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 65

Διαιτητές: Δελδήμος, Δεληγιάννης

Δεκάλεπτα: 16-23, 33-39, 49-49, 67-65

Κηφισιά (Μπιλάλης, Γκοργκόλης): Τριποδάκης 1, Φραγκούλης Π., Φραγκούλης Σ. 5 (1), Πανταζής 8, Βογιατζόγλου 1, Λαμπρόπουλος 20 (5), Τσολακόπουλος, Τζέμης 13, Σπαχιγά 8 (2), Χατζηαγγελής 11.

Δόξα Βύρωνος (Χρυσοβιτσάνος, Δελής): Τορβάς 2, Μετινίδης 6 (2), Λιονάκης 9 (1), Καλογεράκης 16 (2), Γαγλιάς 5 (1), Τούτουζας 17 (5), Καραγιάννης 8, Lokazyuk, Γιαννακόπουλος 2.

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 81
ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. 74

Διαιτητές: Αλεξόπουλος Χ., Αλεξόπουλος Π.

Δεκάλεπτα: 16-26, 42-36, 69-57, 81-74

Άρης Πετρούπολης (Γράβαλος, Πατιτάκης): Αναγνωστόπουλος, Βενιτουράκης 6 (2), Σφηνιάς 8 (2), Κουτσούκης 18 (6), Κακολύρης 10 (2), Ελευθερίου 2, Χασουλίδης 16, Τασούλας 4, Σταύρος 10, Ντούφας 7 (1), Βιολάντης.

Αναγέννηση Πετραλώνων (Ρουμάνι): Αμοιράς 6, Παρασκευόπουλος 4 (1), Τσίτουρας Κ. 3 (1), Εμπιόγλου 7 (1), Διαμαντής 8 (2), Μουζακιώτης 10 (1), Τσίτουρας Γ. 16 (4), Κατσαμπάνης 5, Αθανασόπουλος 6 (2), Μακρής 2, Πολύζος 7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1.Θρακομακεδόνες 46 (20-6)
---------------------------------------------------
2.Εύνικος 46 (20-6)
3.Άρης Πετρούπολης 43 (17-9)
4.Λεόντειος 41 (15-11)
5.ΓΣ Κηφισιά 41 (15-11)
---------------------------------------------------
6.Αθηναϊκός 40 (15-10-1 μηδ.)
7.Ίρις Πετρούπολης 40 (14-12)
8.Αναγέννηση  Πετραλώνων 38 (12-14)
9.Άρτεμις Αχαρνών 38 (12-14)
10.Ολυμπιάδα Παπάγου 38 (12-14)
11.Τυφώνας 34 (8-18)
12.Αθλητής 33 (8-17)
---------------------------------------------------
13.ΝΕΦΟ Νικηφόρος 32 (9-16-2 μηδ.)
14.Δόξα Βύρωνα 30 (4-22)
*Αθλητής και Νικηφόρος έχουν ένα αγώνα λιγότερο

*Η πρωταθλήτρια ομάδα ανεβαίνει στην Α' ΕΣΚΑ
**Οι ομάδες από τις θέσεις 2-5 δίνουν αγώνες πλέι οφς, με μια ακόμη ομάδα να ανεβαίνει. Οι νικητές κρίνονται στις 3 νίκες και τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου μεταφέρονται.
*** Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στη Γ' ΕΣΚΑ
ΥΓ:: Σε περίπτωση που από την Γ΄ κατηγορία Ανδρών ανέλθει στην Β΄ κατηγορία ομάδα Νέων (U23) τότε υποβιβάζεται από την Β΄ κατηγορία μία ακόμη ομάδα, δηλαδή σύνολο πέντε (5) ομάδες. Επίσης σε περίπτωση που υποβιβαστούν ομάδες της Ένωσης από την Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ τότε αντίστοιχα αυξάνεται ο αριθμός των ομάδων που υποβιβάζονται στην Γ΄ Κατηγορία.



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ