19.1 C
Athens
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Β’ ΕΣΚΑ (18η Αγ.): Διατηρήθηκε πρώτη η Σαρωνίδα, «θρίλερ» για Λεόντειο και Εύνικο, ήττα για Θρακομακεδόνες

Στα ματς της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' ΕΣΚΑ, η Σαρωνίδα και ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας συνέχισαν με νίκες ενώ η Λεόντειος και ο Εύνικος πήραν τους αγώνες στις λεπτομέρειες.

Πιο συγκεκριμένα, στα παιχνίδια του πρώτου ομίλου, ο Ιωνικός ΝΦ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Προμηθέα χαλανδρίου με 56-47, ο Φίλιππος Περιστερίου επιβλήθηκε του Θεμιστοκλή με 70-53 ενώ η Άμιλλα Περιστερίου πήρε τη νίκη κόντρα στον ΟΚΑ Μεσογέιων με 65-58. Η Σαρωνίδα επικράτησε της Τούφας με 76-70, η Παλατιανή του Μαραθώνα με 73-60 και ο Κρόνος Γέρακα της Φιλοθέης με 78-67.

Στα παιχνίδια του δεύτερου ομίλου, την ήττα στο κλειστό του Ρούφ από την Αναγέννηση Πετραλώνων γνώρισαν οι πρωτοπόροι Θρακομακεδόνες (78-74). Ο Νικηφόρος δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ίρις (77-70), ο Εύνικος κατόρθωσε να πάρει τη ματσάρα με την Άρτεμις (52-50) ενώ η Λεόντειος σημείωσε δύσκολο διπλό επί της Κηφισιάς με 76-73. Η Ολυμπιάδα Παπάγου πήρε το παιχνίδι κόντρα στον Τυφώνα στις λεπτομέρειες με 66-62 ενώ η αναμέτρηση ανάμεσα στον Αθηναϊκό και τη Δόξα Βύρωνα ολοκληρώθηκε 85-70.

Β' ΕΣΚΑ
1ος όμιλος
18η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Προμηθέας Χαλανδρίου-Ιωνικός ΝΦ 47-56
Φίλιππος Περιστερίου-Θεμιστοκλής Πολυνίκης 70-53
Άμιλλα Περιστερίου-ΟΚΑ Μεσογείων 65-58
Σαρωνίδα-Τούφα Χαλανδρίου 76-70
Παλατιανή-Μαραθώνας 73-60
Κρόνος Γέρακα-Φιλοθέη 78-67 
Γκράβα-Εκπ. Πλάτων 68-85

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 47
ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 56

Διαιτητές: Λεβεντάκος, Καραπαπάς

Δεκάλεπτα: 16-10, 24-26, 44-41, 47-56

Προμηθέας (Αβραμίδης): Κυπαρίσης 15 (1), Σπανίδης, Βακρινός 2, Θεοδωρόπουλος 7 (1), Φλώρος 3 (1), Βασιλείου 3 (1), Παπαδόπουλος, Δερμάνης 4, Κατσουλάρης 3, Μουτεβελής, Πολυμενάκος 10 (3).

Ιωνικός (Κουκής, Χήρας): Πανουσόπουλος 6, Ευτυχίδης, Πολυχρονόπουλος 13 (2), Σκαλωμένος 11, Πανουσόπουλος 9 (2), Ιγγλέζος 7, Φάτσια, Δουτσίνης 5 (1), Στυλιανός 2, Μαυράκης, Αλεξόπουλος 3 (1).

ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 70
ΑΕ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 53

Διαιτητές: Χρηστίδης, Τσουβάλης

Δεκάλεπτα: 15-18, 36-30, 55-48, 70-53

Φίλιππος (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Παπαποστόλου 5 (1), Καλπάκης, Φούντας 14 (2), Τσινίκας 7 (1), Πούρος 19 (1), Γκουντόπουλος 6, Μπέλλας 11 (2), Ροδόπουλος 8, Παπαδάκης.

Θεμιστοκλής Πολυνίκης (Γράψας, Κατσοχειράκη): Κυριακίδης 11 (3), Χρυσανθακόπουλος 12, Τσοχονελίτζε 16 (1), Λάγιος 3 (1), Σπάχιου 3 (1), Παπαδόπουλος 3, Κουβαλάκης 3, Κώστα 2, Πρωτόπαππας, Μπακίρης.

ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 65
ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 58

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Μπον

Δεκάλεπτα: 18-11, 34-30, 50-47, 65-58

Άμιλλα (Μακρής, Μαζαράκης): Τσιαπούλας 7 (1), Μητρόπουλος 5 (1), Μήλης 5 (1), Φίλιος 2, Μαυροειδάκος 4, Καλογερόπουλος 1, Κολτσίδας 3, Τσερώνης 12, Δασκαλάκης, Ζαρκαδάκης 6, Σπηλιώτης , Μάντζαρης 20 (4).

ΟΚΑΜ (Χασιώτης, Μανδρατζής): Φράγγος 10 (1), Γιαννόπουλος 15 (3), Γκίκας 15 (1), Γκίνης 8 (2), Σιδέρης Α. 8, Σιδέρης Ε. 2, Αντύπας, Κορωνίδης.

ΝΟ ΣΑΡΩΝΙΔΟΣ 76
ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ 70

Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Αλεξόπουλος

Δεκάλεπτα: 21-18, 31-34, 53-52, 76-70

Σαρωνίδα (Αθανασιάδης, Θεοφανίδης): Καλλιαμπάκος 7 (1), Τσόλας 9 (1), Βελιζιώτης, Χασάπης 36 (7), Μπίρμπας 11, Κοντός 2, Κοζοκάρου, Καπετάνος 11, Μόμτσος.

Τούφα (Σπηλιωτόπουλος): Κουγιάνος 18 (1), Τζωρτζόπουλος 13 (1), Παπαβασιλείου, Πανέτης 4, Γκούντα 7 (1), Χαλκιαδάκης 6, Καλόσακας, Σελούλης, Κουκάκης 22 (2), Παπαμιχαήλ.

ΑΟΝ ΠΑΛΑΤΙΑΝΗΣ 73
ΜΕΣ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 60

Διαιτητές: Κοτσίρης, Ρασούλη

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-37, 64-48, 73-60

Παλατιανή (Μπάρδας, Μέσσας): Κούτρας 8 (2), Βλασερός 12, Παναγόπουλος 7 (1), Καρυάτης, Χύτας 7 (1), Βασιλόπουλος 4, Γεωργοπαπαδάκος 19 (4), Χάβαρης 1, Μπέκιος 5 (1), Λαμπίρης 8 (2), Κατριβάνος 2, Τούντας.

Μαραθώνας (Κερασίδης): Πούλιας 6 (1), Τσιαντής, Βασιλόπουλος 15 (1), Αντωνόπουλος 18 (1), Κοτσίρας, Αλεφαντής 18, Μήτσιος 3, Πόππης, Πάλλης.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΟ 78
ΑΟ ΦΙΛΟΘΕΗΣ 67

Διαιτητές: Βελέντζας, Κουτιβής

Δεκάλεπτα: 27-30, 51-43, 63-54, 78-67

Κρόνος (Τσολάκος, Παύλος): Εμίρης 5,  Φωτίου 2, Ζαπάντης, Χάλκος, Λυράκης, Γιαννακόπουλος 13 (2), Κόρμπος 20 (2), Μακρυδάκης 12 (4), Δράκας 3, Κώσταρης 12, Παναγόπουλος 5, Κοτσώνης 6.

Φιλοθέη (Τασάκος, Γιουβανέλης): Αρβανίτης 4, Χιλάι 6 (1), Μέντζας 7, Κυπριώτης 14 (2), Σουλιώτης 11, Μούγιος, Στεφανής, Μενεξιάν, Κόττας 7 (2), Βίγκος 12 (1), Πολύζος, Κολοκυθάς 2.

ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 68
ΑΟ ΕΚΠΑΙΔ. Ο ΠΛΑΤΩΝ 85

Διαιτητές: Σκούτας, Ιασωνίδης

Δεκάλεπτα: 12-29, 24-48, 47-65, 68-85

Γκράβα (Γκιόκα, Λιαροκάπη): Τριαντάφυλλος, Πετεινάκης 11 (1), Παπαδόπουλος 2, Καλογήρου, Δημητρακόπουλος 6 (2), Βελισσάρης 8, Τζάρο 31 (1), Σωτηρόπουλος 2, Κορμεντζάς 2, Κούτσι, Χασάπης 6.

Πλάτωνας (Σγουρίτσας, Μπούκας): Ψυχογυιός 13 (1), Μουρκογιάννης, Ασημάκης 3 (1), Ραλλίδης 22 (1), Χρονόπουλος 9 (1), Καβαλλάρης 13 (3), Χρονόπουλος 4, Μουρελάτος 5 (1), Θεοδωρίδης 9, Κεράτσας 4, Μακρής 3 (1).

Η Βαθμολογία (σε 19 αγώνες):

1.Σαρωνίδα 34 (16-2)
2.Ιωνικός ΝΦ 33 (15-3)
3.Φίλιππος Περιστερίου 33 (15-3)
4.Άμιλλα Περιστερίου 32 (14-4)
5.Προμηθέας Χαλανδρίου 28 (10-8)
6.Θεμιστοκλής Πολυνίκης 27 (11-7-2 μηδ.)
7.Τούφα Χαλανδρίου 26 (9-8)
8.Φιλοθέη 27 (9-9)
9.Παλατιανή 26 (8-10)
10.Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα 25 (7-11)
11.Κρονος Γέρακα 23 (5-13)
12.ΟΚΑ Μεσογείων 23 (5-13)
13.Γκράβα 20 (2-16)
14.Μαραθώνας 18 (0-18)

Β' ΕΣΚΑ
2ος όμιλος
18η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Νικηφόρος- Ίρις Πετρούπολης 77-70
Εύνικος-Άρτεμις Αχαρνων 52-50
ΓΣ Κηφισιάς-Λεόντειος 73-76
Ολυμπιάδα Παπάγου-Τυφώνας 66-62
Δόξα Βύρωνος-Αθηναϊκός 70-85
Άρης Πετρούπολης-Αθλητής 68-59
Αναγέννηση Πετραλώνων- ΑΟ Θρακομακεδόνων 78-74

Τα φύλλα αγώνα:

ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 77
ΑΟ ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 75

Διαιτητές: Περδετζόγλου, Κυριακόπουλος

Δεκάλεπτα: 10-19, 36-34, 54-51, 68-68 (καν.διάρκεια), 77-75 (παρ.)

Νικηφόρος (Κυριακόπουλος): Χασάπης 3 (1), Γιατρούδης 13 (1), Σταθάτος 11, Μαθιουδάκης, Τσιρτσίκος 2, Κατρίτσης 19, Μαυροκουκουλάκης, Τέκος 12, Γασπαράτος 17 (2), Ντάφλος.

Ίριδα (Σταματόπουλος, Αχινιώτης): Πουρνάρας, Σταθάκης 11 (2), Μητρόπουλος 3 (1), Λυσανδρόπουλος 12 (4), Παπαγγελάκης 7, Κακουριώτης 4, Μηλιόπουλος 20 (1), Δάφνης, Ζαχαριάς, Φιλόπουλος 16, Αγνόγλου, Χαλκιάς 2.

ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 52
ΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝ 50

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Αμπελίδης

Δεκάλεπτα: 14-14, 30-27, 40-38, 52-50

Εύνικος (Κωνσταντώνης, Χερκελεντζής): Αχείμαστος, Κούλιος 22 (4), Παναγιωτίδης, Καραγρηγορίου, Παναγιωτόπουλος 9 (2), Δημόπουλος 2, Αρτεμάκης 3, Νικολόπουλος 3 (1), Κοντούλης 8, Κατσαρός 5 (1), Μπέμπελος.

Άρτεμις Αχαρνών (Δεσποτάκης, Μπελέγρης): Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Παγωνίδης 4 (1), Σφηνιάς 2, Λιαπούρης 8 (1), Αθανασάκης 14, Πηγαδάς 2, Κυριακόπουλος 4, Ηλιόπουλος- Οντοεμέλαμ 17 (1), Μπατιστάκης 2.

ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 73
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 76

Διαιτητές: Πετράκης, Ραπτογιάννης

Δεκάλεπτα: 15-12, 31-29, 58-46, 73-76

Κηφισιά (Μπιλάλης, Γκοργκόλης): Τριποδάκης 3 (1), Φραγκούλης Π., Φραγκούλης Σ. 10 (1), Πανταζής 10 (3), Αγγελόπουλος 3 (1), Λαμπρόπουλος 15 (2), Τσολακόπουλος 5, Τζέμης 11, Σπαχιγά 12 (3), Χατζηαγγελής 4, Δέμελης.

Λεόντειος (Μελέτης, Μουρμούρης): Πενταγιώτης, Βάτσιος, Βάτσιος Β. 10 (1), Σπυρόπουλος 3, Μπέλλο 13 (1), Κατσαντώνης 2, Χρήστου 14 (3), Μήτσης 5, Κανελλόπουλος, Καζιάνης 18 (2), Λουκα 6, Ρένεσης 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 66
ΤΥΦΩΝ ΑΣ 62

Διαιτητές: Βαλουξής, Αρτελάρης

Δεκάλεπτα: 24-11, 43-36, 55-51, 66-62

Ολυμπιάδα (Μελισσάρης, Σμυρλής): Λάζος 12, Σωτηρίου, Ψαρράς 19 (2), Κοκοτσάκης 10, Μπάρκας 2, Παπαϊωάννου, Λάζος 7, Κατηφόρης 10 (1), Φέξης, Γαλαζούλας, Γεωργιόπουλος 6, Λαϊνάς.

Τυφώνας (Μπιτσίκας): Θεος, Ζιώγας, Καρτέρης 18 (5), Φέσκος 2, Μελεούνης 17 (1), Γεωργογάλας 3 (1), Κατσαφούρος 7, Πεχλιβανίδης, Χασάπης 15 (1).

ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ 70
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 85

Διαιτητές: Καλογριάς, Τύρμπας

Δεκάλεπτα: 15-16, 30-35, 49-61, 70-85

Δόξα Βύρωνος (Ηρακλειανός): Τορβάς 5 (1), Λιονάκης 12 (1), Καλογεράκης 14 (2), Γαγλιάς 2, Τούτουζας 12 (1), Καραγιάννης 15 (3), Ζευγώλης 5 (1), Παπαδημητράκης 1, Γιαννακόπουλος 2, Μετινίδης 2.

Αθηναϊκός (Χατζηγιαννακός, Νταλιάνης): Μέλλος 12, Μαλλολάρι 8, Ζεχερλής 18 (3), Τζάκας, Γλυκόπουλος 15 (3), Κουτάντος 18, Ανδρουλάκης 3 (1), Πασσάς 6 (2), Δήμας, Θεοφανάκης 2, Κοκαλιάς 3 (1).

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 68
ΑΘΛΗΤΗΣ 59

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Τζαγκατζής

Δεκάλεπτα: 19-17, 38-32, 57-47, 68-59

Άρης Πετρούπολης (Γράβαλος, Πατιτάκης): Κώστογλου 11 (1), Βενιτουράκης 5 (1), Σφηνιάς, Κουτσούκης, Κακολύρης 8 (2), Ελευθερίου, Σερέπισος 23 (1), Ραδιτσάς 3, Τασούλας 2, Φάσουρας 8, Σταύρος 2, Χασουλίδης 6.

Αθλητής (Καλογερόπουλος, Κυριάκογλου): Χλαπάνης 15, Τριανταφύλλου 6 (2), Ζιάκας 2, Κορκονέας 12 (2), Κουτσός, Πάνος 6, Θεοδώρου 2, Εξαδάκτυλος 9 (1), Παραδεισάς 5 (1), Ασλανίδης, Μάρκουλης 2.

ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. 78
ΑΟ ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΩΝ 74

Διαιτητές: Αργυρούδης, Βάγιας

Δεκάλεπτα: 17-21, 45-43, 58-68, 78-74

Αναγέννηση Πετραλώνων (Ρουμάνι): Τοκατλίδης 2, Αμοιράς 6 (1),Μακρής 8, Τσίτουρας Κ. 6, Εμπιόγλου 2, Διαμαντής 6 (1), Μουζακιώτης 8, Τσίτουρας Γ. 28 (4), Κατσαμπάνης, Αθανασόπουλος 10, Πολύζος 2.

Θρακομακεδόνες (Φώσκολος, Κιούλος): Αρσενίδης 5 (1), Φλούδας 14 (1), Καλιαράς 8 (2), Λούρος, Καλούδας 4, Καραμπέκης 12, Κούτρας 4, Παπαϊωάννου 5 (1), Σταυρόπουλος 19, Χειράκης 3 (1).

Η Βαθμολογία (σε 18 αγώνες):

1.Θρακομακεδόνες 34 (16-2)
2.Εύνικος 32 (14-4)
3.Άρης Πετρούπολης 31 (13-5)
4.Λεόντειος 28 (10-8)
5.Αναγέννηση  Πετραλώνων 27 (9-9)
6.Αθηναϊκός 27 (10-7-1 μηδ.)
7.ΓΣ Κηφισιά 27 (9-9)
8.Αθλητής 26 (8-10)
9.Ολυμπιάδα Παπάγου 25 (7-11)
10.Ίρις Πετρούπολης 25 (7-11)
11.Άρτεμις Αχαρνών 24 (6-12)
12.Τυφώνας 23 (6-11)
13.Δόξα Βύρωνα 22 (4-14)
14.ΝΕΦΟ Νικηφόρος 21 (6-11-2 μηδ.)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ