22.4 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

Τζάιρις – Παναθηναϊκός 101-54: Παράδοση άνευ όρων για τις “πράσινες”

Ανυπέρβλητο εμπόδιο ήταν για τον Παναθηναϊκό η Τζάιρις. Οι "πράσινες" γνώρισαν βαριά ήττα με , στην πρεμιέρα τους στο Eurocup Γυναικών στην Ισπανία και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ερχόμενο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος" την Κυριακή (13/10). Από το Τριφύλλι ξεχώρισαν οι Χατζηλεόντη και Τζόουνς με 13 και 24π.

Η Τζάιρις ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 5' ήταν μπροστά με 16-9, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 21-15 με τις Χατζηλεόντη και Τσβίτκοβιτς, αλλά οι γηπεδούχες ανέβασαν ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 10 (26-16), τρέχοντας ένα μικρό σερί και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 27-16.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Τζάιρις, όπου ανέβασε τη διαφορά στους 15 (34-19) στο 12', με την Αγιούσο να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα των "πρασίνων" και κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο το σκορ (43-19), τρία λεπτά αργότερα. Οι παίκτριες του Τριφυλλιού δεν μπορούσαν να βρουν αντίδραση, μιας η Χατζηλεόντη ήταν απελπιστικά μόνη της και έτσι το ημίχρονο έληξε με +29 (58-29)

Τα πράγματα δεν άλλαξαν για τον Παναθηναϊκό στο γ' δεκάλεπτο, όπου δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Ισπανίδων, όπου έτρεξε ένα 10-0 έφτασε τη διαφορά στο +39 (68-29) στο 23' και ουσιαστικά το ματς είχε λήξει. Ο Παναθηναϊκός έριξε λίγο το σκορ (71-35) με την Τζόουνς στο 26' και η περίοδος έληξε με 77-42, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι καθαρά τυπική διαδικασία, όπου η Τζάιρις συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έτσι πήρε μια άνετη νίκη κόντρα στο Τριφύλλι με 101-54.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-29, 77-42, 101-54