17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ΤΣΣΚΑ: Συνήλθε με ρεκόρ… 30.000 πόντων! (vids)

Η ΤΣΣΚΑ έψαχνε κάπου να ξεσπάσει μετά την ήττα από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ και η Αστάνα στη Μόσχα για τη VTB ήταν μια καλή περίπτωση. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε με άνεση στο τελικό 84-65, συνδυάζοντας τη νίκη της και με ένα ρεκόρ.

Η ΤΣΣΚΑ έγινε σήμερα η πρώτη ομάδα στην ιστορία της λίγκας που έφτασε (και ξεπέρασε) τους 30.000 πόντους παραγωγικότητας. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της στον αγώνα και τελείωσε με 21 πόντους.

Στο Καζάν ο Τζον Μπράουν είχε μεγάλα κέφια στον αγώνα της Ούνικς με αντίπαλο την Ενισέι και την οδήγησε στο άνετο 97-77. Με 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, 20 στο ημίχρονο που ήταν ήδη η καλύτερή του φετινή επίδοση στη λίγκα και 25 τελικό απολογισμό, καθοδήγησε την Ούνικς που είχε σε κέφια και τον Μάριο Χεζόνια με 14 πόντους.