19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

ΤΣΣΚΑ-Ούνικς 103-105: Ασύλληπτη ματσάρα, ήρωας ο Μέιγιο! (vids)

Τι απίθανο ματς είδαμε στη Μόσχα! Η Ούνικς Καζάν έκανε κατάθεση ψυχής σε ένα παιχνίδι, που διήρκεσε 55 λεπτά, νίκησε με 105-103 χάρη στο τρομερό σουτ του Όου Τζέι Μέιγιο στη λήξη της τρίτης παράτασης και πήρε προβάδισμα για την πρωτιά στη VTB League.

Ένα τρομερό παιχνίδι έλαβε τόπο στη Μόσχα, με την Ούνικς Καζάν να παίρνει ένα τεράστιο αποτέλεσμα, κερδίζοντας με 105-103 στην τρίτη παράταση την ΤΣΣΚΑ χάρη σε σουτ του Όου Τζέι Μέιγιο στη λήξη και έχοντας τον πρώτο λόγο για την κορυφή της VTB League. Κι αυτό, γιατί το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ανέβηκε στο 11-2, ενώ εκείνο του Δημήτρη Ιτούδη, που έλειπε λόγω ασθένειας και άφησε... στο πόδι του τον Ανδρέα Πιστιόλη, έπεσε στο 9-4 με δύο ήττες στην πλάτη της από την ομάδα του Καζάν.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με «διπλό» σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (13-26), αλλά η ψαλίδα έκλεισε πολύ γρήγορα από τους Μοσχοβίτες, που μείωσαν σε 41-42 στο ημίχρονο. Ο Χάκετ από τη μία πλευρά και ο Χεζόνια από την άλλη, πλησιάζοντας προς το τέλος, «ωθούσαν» τις ομάδες τους, με τον Αμερικανό ειδικά σε βραδιά καριέρας στο προβάδισμα, αλλά την ψυχραιμία χρειάστηκε να έχει ο Γκριγκόνις, που ισοφάρισε για το 77-77 της κανονικής διάρκειας, κερδίζοντας ένα... τουλάχιστον τραβηγμένο φάουλ.

Ο Λιθουανός, μάλιστα, κράτησε όρθια την ΤΣΣΚΑ και στην πρώτη παράταση, όπου ευστοχώντας και πάλι από τη γραμμή των βολών, διαμόρφωσε το 85-85, που έφερε το παιχνίδι σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, άρχισε να φαίνεται και η κούραση, με τον Τζον Μπράουν να δίνει δύναμη στην ΤΣΣΚΑ, αλλά τον Χάκετ ξανά να εμφανίζεται, για να φορέσει... την αόρατη φανέλα του Γκριγκόνις και να ευστοχήσει από τα 4.5 μέτρα για το 92-92, που οδήγησε σε τρίτη παράταση.

Για πρώτη φορά η ΤΣΣΚΑ έμοιαζε πραγματικά κυρίαρχη στο παρκέ, αλλά για μονάχα 2.5 λεπτά, όπου με τον Αμερικανό ως ηγέτη προηγήθηκαν με 101-96, αλλά η απάντηση της Ούνικς ήρθε με σερί 0-5 και μπροστάρη τον Βοροντσέβιτς. Οι δύο ομάδες πήγαιναν ξανά πόντο-πόντο, ο Χεζόνια απάντησε στον Λούντμπεγκ για το 103-103 και, εκεί που περίμενε κανείς μετά το άστοχο τρίποντο του Χάκετ στα 6" για το τέλος, ότι πηγαίναμε για τέταρτη παράταση, ο Μέιγιο είχε αντίθετη άποψη, τρέχοντας το παρκέ και σουτάροντας εκτός ισορροπίας και υπό ασφυκτική πίεση στα 0.4", για να ευστοχήσει και να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του, στο ματς της χρονιάς έως τώρα.

Δεκάλεπτα: 13-26, 41-42, 61-60, 77-77, 85-85 (α' παρ.), 92-92 (β' παρ.), 103-105 (γ' παρ.)