21.3 C

ΤΣΣΚΑ – Μιλάνο 57-67: Αιχμαλωσία! (vids)

Το Μιλάνο «αιχμαλώτισε» την ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα, νίκησε κατά κράτος και με σκορ 67-57και φτάνοντας στο 13-6 έναντι 12-8 των Ρώσων και με 2-0 επί αυτών τους έβαλε για τα καλά από κάτω στη μάχη της πρώτης τετράδας της κανονικής περιόδου. Τρομερή άμυνα από τους παίκτες του Μεσίνα που έστελναν τους αντιπάλους σε επιθέσεις... απελπισίας, μεγάλο επιθετικό παιχνίδι από τον Τρόι Ντάνιελς που έδινε τις λύσεις σε κάθε δυσκολία.

Οι Ιταλοί... έπιασαν από τα μούτρα την ΤΣΣΚΑ στο πρώτο δεκάλεπτο και την ακινητοποίησαν. Με αποτελεσματική άμυνα κράτησαν τους παίκτες του Ιτούδη σε παραγωγικότητα περιόδου δέκα πόντων(!), οι ίδιοι σκόραραν 23 έχοντας αποτελεσματικό μακρινό σουτ και το 10-23 χτύπησε καμπανάκια.

Η εικόνα της ΤΣΣΚΑ άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο. Ηταν η δική της άμυνα που έκλεισε τους διαδρόμους και δυσκόλεψε και το μακρινό σουτ του αντιπάλου, ο Λούντμπεργκ αρχικά και ο Σενγκέλια μαζί έσυραν τον επιθετικό χορό κι έτσι η ΤΣΣΚΑ πλησίασε στο 33-34 και το ημίχρονο έληξε με 35-40 και την εικόνα ντέρμπι πλέον να έχει εδραιωθεί.

Το Μιλάνο όμως επέστρεψε στην ασφυκτική άμυνα στην τρίτη περίοδο και την έκλεισε με 46-55, πήγε στο 46-62 και είχε επιβάλλει πλέον απόλυτα τον ρυθμό του οδεύοντας προς μια νίκη που δε γινόταν να του ξεφύγει.

ΘΩΡΗΚΤΟ: Ο Κάιλ Χάινς έχει κάνει μεγάλο παιχνίδι κάτω από τα καλάθια όπου ήταν ανίκητος. Ειδικά στην άμυνα ήταν ίσως ο μεγαλύτερος πρωταγωνιστής του... πανικού που έπαθαν οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ και δε μπορούσαν να πλησιάσουν το καλάθι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι 57 πόντοι της ΤΣΣΚΑ αρκούν από μόνοι τους. Τα 3/24 τρίποντα έρχονται να τους αιτιολογήσουν απόλυτα και να σκιαγραφήσουν την συνολική επιθετική προσπάθεια των Ρώσων.