18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ΤΣΣΚΑ – Αλμπα 91-72: Μαγεία από Σβεντ – Μιλουτίνοφ (vids)

Η ΤΣΣΚΑ έκλεισε γρήγορα και θεαματικά την παρένθεση της προχθεσινής εντός έδρας ήττας από την Εφές. Σήμερα παρότι έπαιξε χωρίς Σενγκέλια και Φόιτμαν, είχε σε απολαυστική βραδιά Σβεντ και Μιλουτίνοφ, οι οποίοι πέτυχαν double double, ο ένας με πόντους και ασίστ, ο άλλος με πόντους και ριμπάουτ, πρόσφεραν θέαμα και οδήγησαν στο άνετο 91-72 επί της Αλμπα. Στο 14-9 η ΤΣΣΚΑ, που είχε για δεύτερο ματς καθοδήγηση από τον Ανδρέα Πιστιόλη λόγω ασθένειας του Δημήτρη Ιτούδη και στην πέμπτη θέση, στο 7-16 η Αλμπα που παίζει για το γόητρο και όπου... βρίσκει θα κάνει ζημιές, όπως προχθές στην Ούνικς.

Η ΤΣΣΚΑ είχε δύο σταθερές για να ελέγξει απόλυτα το πρώτο ημίχρονο. Τον Σβεντ να μοιράζει πάσες, φτάνοντας τις 8 στο μισό του σγώνα και τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια. Το δεκάλεπτο ήταν 22-15, το ημίχρονο 50-37, με καλή ευστοχία στα τρίποντα με τον Ούκον να είναι ο τρίτος επιθετικός πόλος.

Η ΤΣΣΚΑ παρέμενε συνεπής στην άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σβεντ μοίραζε, το μακρινό σουτ σταθερά αξιόπιστο και με τον Λούντμπεργκ να ζεσταίνεται, έτσι στο 30' το σκορ ήταν 69-56, και με την Αλμπα να μην έχει πια δυνάμεις να αντισταθεί, ακολούθησε σόου και διεύρυνση της διαφοράς.

ΠΑΡΕ ΒΑΛΕ ΚΑΙ...ΡΕΚΟΡ: Παιχνίδια σαν τα σημερινά είναι η... φαντασίωση κάθε προπονητή που έχει στα χέρια του τον Αλεξέι Σβεντ. Αυτά δηλαδή που ο Ρώσος είναι προσηλωμένος στη δημιουργία και κάνει μάγκες τους συμπαίκτες του. Οι ασίστ διαδέχονταν η μία την άλλη και όλα έγιναν πολύ απλά στον δρόμο της ΤΣΣΚΑ προς τη νίκη.

Παρότι όμως το σκορ σήμερα δεν ήταν η προτεραιότητά του, με τους πόντους που έβαλε έφτασε σε μια σημαντική επίδοση στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, ξεπερνώντας τους 3.000 πόντους!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Σβεντ είχε μόνος του 13 ασίστ και η Αλμπα ολόκληρη 14, η ΤΣΣΚΑ συνολικά 25 δείχνοντας το ομαδικό και αποδοτικό της παιχνίδι στην επίθεση, αλλά και την αποτελεσματική της άμυνα που δυσκόλεψε τη ζωή των αντιπάλων.