18.3 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Τσιμπόνα – Παρτίζαν 74-87: Πέρασε από το Ζάγκρεμπ κι έρχεται με φόρα στο ΟΑΚΑ (vid)

Μία πολύ πιο δύσκολη από το αναμενόμενο νίκη πέτυχε η Παρτίζαν, απέναντι στην Τσιμπόνα στο Ζάγκρεμπ, για την 16η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας, με σκορ 87-74.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 21-9, τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Από την δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης άρχισε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να φανερώνει την ανωτερότητα του απέναντι στους Κροάτες, μετατρέποντας το -11 σε +2 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Λε Ντέι και Κοπρίβιτσα έδωσαν το έναυσμα και και με συνεχόμενους πόντους στην τρίτη περίοδο, προσέφεραν αέρα 10 πόντων στην Παρτιζάν. Από εκεί και ύστερα οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και έφτασαν χωρίς προβλήματα στην νίκη με 87-74.

Κάπως έτσι, η Παρτίζαν βελτιώνει το  ρεκόρ της  σε 12-4 στην Αδριατική Λίγκα και έρχεται με φόρα στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τον επίσης πολύ φορμαρισμένο Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της EuroLeague. Από την άλλη πλευρά, η Τσιμπόνα έπεσε στο 6-10 και βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.