20.9 C

Τσεντεβίτα Ολίμπια – Παναθηναϊκός 76-81: Έλαμψε ο Μπράουν στην ανεπίσημη «πράσινη» πρεμιέρα (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 81-76, στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας, στο πλαίσιο του φιλικού τουρνουά που διεξάγεται στη Λιουμπλιάνα.

Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν προκρίθηκε λοιπόν στον τελικό και περιμένει να μάθει την αντίπαλό του από τον αγώνα της Αναντολού Εφές με την Μπάγερν Μονάχου.

Ωστόσο υπάρχει η ιδιομορφία ότι αν προκριθούν οι Τούρκοι, τότε ο μεγάλος τελικός του φιλικού τουρνουά θα διεξαχθεί στις 17.00, ενώ αν νικήσουν οι Βαυαροί, τότε ο αγώνας θα γίνει στις 19.30

Εξαιρετικός στο ντεμπούτο του με το «τριφύλλι» ο Λορέντζο Μπράουν ο οποίος ηγήθηκε με 18 πόντους, ενώ καλή απόδοση είχαν επίσης ο Μήτογλου και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Βέβαια οι «πράσινοι» δεν είχαν στη σύνθεσή τους πέντε σημαντικούς παίκτες, τους Σλούκα, Ναν, Λεσόρ, Γιούρτσεβεν και Αντετοκούνμπο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ήταν φανερό από την αρχή ότι και οι δύο ομάδες αναζητούσαν τα πατήματά τους, μια και η προετοιμασία βρίσκεται σε αρχικό στάδιο και ειδικά οι «πράσινοι» είχαν και πολλές απουσίες. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν βρει περισσότερες λύσεις και προηγήθηκαν 23-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, βελτίωσε αρκετά την άμυνά του και παράλληλα βρήκε τον καλό του εαυτό και κάποιες συνεργασίες στην επίθεση, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί 44-43 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Αν και επρόκειτο για φιλικό, ειδικά η Τσεντεβίτα Ολίμπια έμοιαζε να θέλει να χαρίσει στον κόσμο της που βρέθηκε στο γήπεδο τη νίκη και το φιλικό ντέρμπι συνεχιζόταν. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας της «Χάλα Τίβολι» έγραφε 65-67 και ήταν όλα «ανοιχτά».

Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα και σε όλη την τελευταία περίοδο όπου πάντως δεν κατάφεραν πάντως να ξεφύγουν. Στο 39' το σκορ ήταν 76-78 και τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δίλεπτο. Ένα τρίποντο του Μπράουν στα 46'' διαμόρφωσε το 76-81 και πλέον το «τριφύλλι» είχε... αγκαλιάσει τη νίκη. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την κόρνα της λήξης και ο Παναθηναϊκός νίκησε 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 65-67, 76-81