24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Τσεχία-Σερβία 68-81 :Όταν ξύπνησε ήταν αργά(vids)

Η Σερβία(2-0), χωρίς να συναντώντας αντίσταση μόνο στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της Τσεχίας(0-2) στα πλαίσια του τέταρτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, πήρε την δεύτερη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις ενώ η αντίπαλος της δεν έχει ακόμα καταφέρει να σπάσει το ρόδι και τα επόμενα παιχνίδια της θα έχουν χαρακτήρα τελικού για εκείνη όσον αφορά την πρόκριση στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Η Τσεχία ξεκίνησε δυνατά στις πρώτες φάσεις αλλά μόλις η Σερβία πάτησε το γκάζι άρχιζε να χτίζει διαφορά με τον Γιόκιτς να δείχνει σε εξαιρετική μέρα από το ξεκίνημα. Το συγκρότημα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ έβγαλε αντίδραση στα τελευταία 2 λεπτά της τρίτης περιόδου, με το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο να είναι 24-17 και τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με το σκορ στο 49-60. Σύντομα η διαφορά έπεσε στους 9, όμως μια ασίστ και ένα τρίποντο του Μίσιτς αποκατέστησε την τάξη(53-67,33'). Η Τσεχία συνέχισε να είναι ανταγωνιστική, αλλά δεν έδειχνε ικανή να προκαλέσει πραγματική ζημιά στους Σέρβους. Λούσιτις, Κάλινιτς και Μαρίνκοβιτς είχαν τις απαντήσεις με τη Σερβία να φτάνει χωρίς πολλά καρδιοχτύπια στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 68-81.

O Γιόκιτς ολοκλήρωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ(18 πόντους, 11 ριμπάουντ), ενώ πρόσθεσε και 5 ασίστ. Ο Μίσιτς πρόσθεσε 13 πόντους και 6 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Χρούμπαν και ο Κρέιτσι σκόραραν 13 πόντους έκαστος.