19.5 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Τσεχία-Ισραήλ 88-77: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για να βρεθεί απέναντι στην Εθνική μας(pic+vids)

Τσεχία και Ισραήλ κονταροχτυπήθηκαν στα πλαίσια του τέταρτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ με κέρδος για τον νικητή τη επιβίωση του στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι απέσπασαν το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα νοκ άουτ της διοργάνωσης, όπου θα βρουν μπροστά τους την Εθνική μας ομάδα. Το Ισραήλ αντίθετα γνώρισε τον αποκλεισμό στην ισοβαθμία με απολογισμό 2 νικών και 3 ηττών.

Το συγκρότημα του Ρόνεν Γκίνζμπουργκ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του και μετά από ένα 5λεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ πάτησε γκάζι και ξεκίνησε να χτίζει σημαντική διαφορά. Ο Άουντα με χουκ έγραψε το 46-27(16') με το ημίχρονο να κλείνει στο 53-37 ύστερα από τρίποντο του Κίζλινκ. Οι Τσέχοι έκλεισαν το πρώτο κομμάτι του αγώνα με 7/10 τρίποντα, ενώ κυριάρχησαν και στους αιθέρες(23-13 τα ριμπάουντ).

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδιν στο δεύτερο μέρος με τον Αβντίγια να φέρνει τη διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού(67-65), με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Ο Σατοράνσκι, όμως με τρίποντη βόμβα έδωσε το έναυσμα για το επιθετικό ξέσπασμα των Τσέχων, οι οποίοι με ηγέτη τον πόιντ γκαρντ της Μπαρτσελόνα πραγματοποίησαν σερί 12-0 και αποκατέστησαν την τάξη στο σκορ(80-65,33'). Ο Αβντίγια ολοκλήρωσε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ μειώνοντας στους 10(83-73) με κάτι λιγότερο από 5 λεπτά να απομένουν για το σφύριγμα της λήξης. Ο ίδιος παίκτης έγραψε το 83-77(37'), όμως η νέα αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια με το Ισραήλ να μένει άποντο μέχρι την εκπνοή και την Τσεχία να φτάνει στη νίκη με σκορ 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 53-37, 67-62, 88-77

Ο Σατοράνσκι άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ ο Χρούμπαν σκόραρε 25 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Για τους ηττημένους ο Αβντίγια είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ αλλά με μόλις 5/16 σουτ. Ο Μαντάρ και ο Γίνατ πρόσθεσαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.