22.1 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Τρέντο – Προμηθέας 76-89 : Πέταγε φωτιές και στην Ιταλία (vid)

Ο Προμηθέας ήταν απολαυστικός σε μεγάλα διαστήματα της πρεμιέρας του στο Eurocup, ειδικά στην επίθεση σχεδόν σε όλο το ματς (89 πόντοι μετά τους 90 στο Λαύριο) και πέρασε από την έδρα της Τρέντο με άνετη και... χορταστική νίκη 89-76, παίρνοντας και μια διαφορά που μπορεί να χρησιμεύσει. Εντυπωσιακός ο πλουραλισμός για τους Πατρινούς, με τον Κουλμπόκα να κάνει νέο double double, τον Σίμπσον να σκοράρει πολλά κρίσιμα καλάθια, τον Κοντίτ να συνεχίζει να δίνει υποσχέσεις... κυριαρχίας στον αέρα, τον Γιανγκ να «πυροβολεί» κατά βούληση, τον Γκίκα να δίνει ρυθμό και τον Μουράτο να τον κρατάει, τους Τσαϊρέλη και Κακλαμανάκη να κρατούν την φροντ λάιν αμείωτη σε δυνάμεις.

Ο Προμηθέας χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο να... ξεμουδιάσει και να πάρει μπρος από το 13-8 που βρέθηκε πίσω. Οταν ανέβασε τέμπο κι έτρεξε...χάθηκε, φτάνοντας στο 13-20 του δεκαλέπτου, διευρύνοντας σερί 16-2 μέχρι το 15-24 και κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του 43-29. Κουλμπόκα και Γιανγκ πυοροβολούσαν από μακριά, ο Κοντίτ κυριαρχούσε στη ρακέτα με Τσαϊρέλη και Κακλαμανάκη να σιγοντάρουν, ο Γκίκας έδινε ρυθμό και όλα κυλούσαν υπέρ του.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερο για τον Προμηθέα. Το έλεγξε απόλυτα, είχε λύσεις πρώτιστα με τον Σίμπσον, έπαιξε αποτελεσματική άμυνα, έκλεισε στο 55-69 και κρατούσε το ματς στα χέρια του.

Ο Προημθέας χρειαζόταν να κάνει σωστή διαχείριση και την έκανε μέσα από την επίθεσή του. Μπορεί αμυντικά να δεχόταν εύκολα καλάθια, αλλά η επίθεση τα έβαλε ακόμα ευκολότερα με αξιοθαύμαστο πλουραλισμό, έτσι κρατούσε σταθερά σε διψήφια απόσταση την Τρέντο και έφτασε χωρίς άγχη στη νίκη.

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ: Ο Τράβις Σίμπσον έκανε ένα από τα πιο μεστά παιχνίδια του στον Προμηθέα. Ο αμερικανός «χτύπησε» με το ήρεμο στιλ του σε όλα τα αποφασιστικά σημεία του αγώνα και ήταν αυτός που και εδραίωσε τη διαφορά αλλά και την κράτησε στην ύστατη αντεπίθεση των γηπεδούχων.