20.3 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Τράπανι-Ολυμπιακός 90-95: Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη στο τελευταίο φιλικό του παιχνίδι (pics)

Ο Ολυμπιακός  παρότι δυσκολεύτηκε, ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας, με νίκη στη Σικελία απέναντι στην Τράπανι, με σκορ 95-90 και ετοιμάζεται για το ελληνικό Σούπερ Καπ (28-29/9) της Ρόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν 3/3 τρίποντα αλλά και την ιταλική ομάδα να ακολουθεί στο σκορ, τρέχοντας στον αιφνιδιασμό(12-13). Ο ρυθμός δεν έπεσε στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο τέλος αυτής(25-24), καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαζε συνεχώς πρόσωπα και σχήματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και πήρε αρχικά ένα προβάδισμα έξι πόντων(27-33) μετά από λει-απ του Βιλντόζα. Εκεί εμφανίστηκε ο  πρώην παίκτης του Άρη, Τζέι Ντι Νότε ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις από τον πάγκο και η Τράπανι ακολουθούσε από κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο και το 48-51.

Το σκορ διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και ενώ θα περίμενε κάποιος ότι η ιταλική ομάδα δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει, λόγω έλλειψης βάθους στο ρόστερ, κάτι τέτοιο δεν συνέβη ούτε στο δεύτερο μέρος. Η Τράπανι ακολουθούσε και μάλιστα ισοφάρισε (90-90) με τον Νότε ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ένα τρίποντο του Άλεκ Πίτερς και ένα λάθος των Ιταλών, ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 23 πόντους ,ενώ για την Τράπανι 25 είχε ο Τζάστιν Ρόμπινσον.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 48-51, 70-73, 90-95