19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Τουρκία-Βέλγιο 86-52: Κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό! (pics,vids)

Η Τουρκία δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και διέλυσε το Βέλγιο με 86-52 στην Sinan Erden Arena, διατηρώντας έτσι τις ελπίδες πρόκρισης που έχει. Τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων, 20 στον αριθμό, δεν τους επέτρεψαν να είναι ανταγωνιστικοί. Αυτή η νίκη της ομάδας του Εργκίν Αταμάν απλοποιεί την κατάσταση στον όμιλο για την Εθνική μας ομάδα, καθώς με νίκη απέναντι στους Βέλγους (και νίκη των Σέρβων με Τουρκία) την Δευτέρα (11/11) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Οι Τούρκοι μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαιξε πολύ καλή άμυνα εξαρχής, γεγονός που της έδωσε ένα διψήφιο προβάδισμα ήδη από την πρώτη περίοδο, η οποία έληξε 23-13.

Οι Τούρκοι δεν άφησαν το πόδι από το "γκάζι" ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Συνέχισαν να περνάνε "χειροπέδες" στους φιλοξενούμενους, ενώ στην επίθεση με τους Καμπατσά και Μπιτίμ έφτασαν τη διαφορά στο +19, πριν οι Βέλγοι κλείσουν καλά το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-27.

Τα πράγματα στην επανάληψη δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι οδηγούσαν τους Βέλγους στο ένα λάθος μετά το άλλο με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο +20, με σκορ 60-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι δεν κινδύνεψαν ποτέ, αλλά αντίθετα εκτίναξαν τη διαφορά στο +33 στο (37'). Οι Βέλγοι έμοιαζαν να έχουν παραιτηθεί και ίσως ήδη σκεφτόντουσαν ήδη το επόμενο παιχνίδι, με την Εθνική μας την Δευτέρα (14/11).