16.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Τουρκία-Μαυροβούνιο 72-68: Θέλημα Κορκμάζ (vids)

Μετά τη σαρωτική νίκη της Ισπανίας επί της Βουλγαρίας, το πρόγραμμα της πρεμιέρας του Α’ Ομίλου του Ευρωμπάσκετ συνεχίστηκε με το πιο ενδιαφέρον, ως τώρα, ματς της ημέρας. Η Τουρκία με πέντε πόντους του Φουρκάν Κορκμάζ στο τελευταίο λεπτό νίκησε το Μαυροβούνιο με 72-68.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα κάτι που οδήγησε σε χαμηλό ποσοστό στην πρώτη περίοδο (14-18) όμως η εικόνα της δεύτερης ήταν πολύ διαφορετική. Η Τουρκία ήταν καλύτερη και στις δύο πλευρές του παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 41-31. Το Μαυροβούνιο όμως μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνοντας να προσπεράσει με ένα σερί 16-3 (44-47) και στο 30’ όλα ήταν ανοιχτά (53-51).

Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά (61-60 στο 35’) και με καλάθι του Κορκμάζ στα 24’’ η Τουρκία προηγήθηκε με 69-68. Ο Μιχαίλοβιτς αστόχησε στα 5’’ για το Μαυροβούνιο και ο Κορκμάζ με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 72-68.