18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Τουρκία-Γεωργία 83-88: Επιβίωσε μετά από «θρίλερ» κι ελπίζει η ομάδα του Ζούρου (vids)

Η Γεωργία και η Τουρκία έδωσαν μία επική «μάχη» δύο παρατάσεων και η πρώτη επικράτησε 88-83 κάνοντας σεφτέ στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε 68-68 και η πρώτη παράταση με 75-75. Στη δεύτερη οι Γεωργιανοί έκαναν σεφτέ και πλέον το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου έχει ρεκόρ 1-2 κι ελπίζει ότι θα μπορέσει να προκριθεί και να προλάβει το «τρένο» της τετράδας. Στον αντίποδα οι Τούρκοι έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας και με ρεκόρ 2-1 συγκατοικούν στην κορυφή με Μαυροβούνιο, Ισπανία και Βέλγιο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην Τουρκία η οποία βρήκε όλες τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις για να σκοράρει με άνεση κι ευκολία και προηγήθηκε 25-19.

Ωστόσο η δεύτερη περίοδος αποτέλεσε μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Κι αυτό διότι η άμυνα των Γεωργιανών έσφιξε πάρα πολύ κι επέτρεψε στους τυπικά γηπεδούχους να σκοράρουν όλους κι όλους οκτώ πόντους μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το σύνολο του Ηλία Ζούρου μάλιστα προσπέρασε 36-33 και πήγε με ανεβασμένη ψυχολογία στα αποδυτήρια.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Τιφλίδας έγραφε 53-49.

Φυσικά οι Τούρκοι δεν υπήρχε περίπτωση να παρατήσουν εύκολα το ματς, καθώς έψαχναν μία πολύ σημαντική νίκη γι' αυτούς. Όλα έδειχναν ότι η νικήτρια θα κρινόταν στις λεπτομέρειες όπως και τελικά συνέβη. Η ένταση ήταν τόσο μεγάλη που ο Κορκμάζ και ο Σανάτζε ήρθαν στα χέρια στο 36' κι αποβλήθηκαν αμφότεροι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό και με 11,3'' να απομένουν, ο Σενγκούν κάρφωσε δυνατά στο καλάθι της Γεωργίας για το 68-66 με τον κόουτς Ζούρο να καλεί τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση. Ο Μαμουκελασβίλι ισοφάρισε σε 68-68 με 2'' να απομένουν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Τούρκοι είχαν περισσότερες λύσεις και ξέφυγαν 74-69, ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και προηγήθηκαν με 75-74, πριν ισοφαρίσει η Τουρκία με μία βολή του Σενγκούν σε 75-75. Στην τελευταία επίθεση ο Μακ Φάντεν αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Εκεί πλέον το μομέντουμ ήταν με το μέρος των Γεωργιανών οι οποίοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν μία μεγάλη νίκη με 88-83.