23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Τουρκία-Ελλάδα 67-76: «Πάρτι» πρόκρισης μέσα στην Πόλη (pics+vids)

Η Εθνική Ελλάδας θριάμβευσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη νικώντας την Τουρκία με 76-67, στην τέταρτη αγωνιστική της πρώτης φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πέτυχε την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες και φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας του δεύτερου γκρουπ με ρεκόρ 3-1, αφήνοντας τους Τούρκους στο 1-3. Αυτή η επικράτηση έχει ιδιαίτερη σημασία, καθώς η «γαλανόλευκη» βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση στη δεύτερη φάση των προκριματικών, εκεί όπου θα κουβαλήσει όλα τα αποτελέσματα του πρώτου γύρου.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το πρώτο τρίλεπτο δεν ήταν καλό για την Εθνική, όμως σιγά-σιγά με «όπλο» την άμυνα μπήκε στο κόλπο και στο 10' είχε προβάδισμα δύο πόντων (15-17). Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο και οι διεθνείς πήγαν προηγούμενοι με 36-33 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν κι εκείνο στο οποίο η Ελλάδα ήταν απολαυστική κι έκανε το γήπεδο να σιωπήσει. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με σπουδαία άμυνα και διαδοχικά τρίποντα στην άλλη πλευρά του παρκέ, κατόρθωσε να «χτίσει» μία διψήφια διαφορά και στο τέλος της περιόδου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 62-46 και πλέον έπρεπε να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Εκεί το ξεκίνημά της ήταν κακό και οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 μείωσαν σε 52-62 στο 32', αναγκάζοντας το Σωτήρη Μανωλόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η «κατηφόρα» δεν σταματούσε και στο 34' οι Τούρκοι πλησίασαν σε 57-62 κι άγχωσαν τη «γαλανόλευκη». Ένα τρίποντο του γηπεδούχων έφερε τη διαφορά στους δύο πόντους (60-62) και το σερί στο 14-0 και όλα πλέον ήταν ανοιχτά στο τελευταίο πεντάλεπτο. Σ' εκείνο το σημείο η άμυνα λειτούργησε και σε συνδυασμό με μεγάλα σουτ κυρίως από τον Αγραβάνη, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα η Ελλάδα και η κόρνα της λήξης τη βρήκε να πανηγυρίζει επικρατώντας με 76-67.

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΤΟΥ ΘΡΙΑΜΒΟΥ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Γιώργος Παπαγιάννης πήραν από το... χέρι την Εθνική και την οδήγησαν στη μεγάλη νίκη μέσα στην Τουρκία. Οι δύο ψηλοί είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν όλα τα δίποντα της ελληνικής ομάδας, με εξαίρεση ένα από τον Κώστα Παπανικολάου. Ο φόργουορντ του Προμηθέα τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο σέντερ του Παναθηναϊκού με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η «γαλανόλευκη» βρέθηκε σε εκπληκτική βραδιά έξω από τη γραμμή των 6,75μ. κι αυτό έμελλε να κάνει τη διαφορά. Οι διεθνείς σούταραν σχεδόν με 50% στο τρίποντο και 13/29. Με τέτοιο ποσοστό και σε συνδυασμό με τις 24 ασίστ, δεν θα μπορούσε να χάσει, φεύγοντας μ' ένα τεράστιο διπλό.