25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Τουρκία-Ελλάδα 65-75: Από μηχανής… Τσώνης και μάγκες Παίδες στη ζώνη των μεταλλίων! (pics)

Δεν μπορώ να περιμένω, Ελλαδάρα πάρε κι άλλο μετάλλιο! Με τον Αλέξανδρο Τσώνη να κάνει απίθανα πράγματα στο φινάλε του αγώνα, όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 59-57, και να προσφέρει 14 πόντους (από τους τελευταίους 17) που άλλαξαν το ματς, η Εθνική Παίδων πέρασε στην τετράδα του Ευρωμπάσκετ U16 του Ηρακλείου Κρήτης με 75-65 έναντι της «λαβωμένης» λόγω απουσίας του Κερέμ Κουτλουάι Τουρκίας, αντιμετωπίζοντας την Παρασκευή (16/8) την Ισπανία κι έχοντας δύο ευκαιρίες για το μετάλλιο.

Με την άμυνα εκ νέου οδηγό και τον Χαϊδεμένο να βρίσκει λύσεις στην άλλη πλευρά, η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο πεντάλεπτου (4-8), όμως πάλι «κόλλησε» κι ένα σερί 7-0 των Τούρκων στο επόμενο δίλεπτο τους έβαλε μπροστά, με τον Χατζηλάμπρου όμως να ισοφαρίζει στο τέλος του δεκαλέπτου για το 16-16. Με παρόμοιο τρόπο εξελίχθηκε η δεύτερη περίοδος, όπου στα μέσα της είχαμε τον έλεγχο (24-28), αλλά με τον Αλιανάκ μπροστάρη οι παίκτες του Κοτς «έτρεξαν» σερί 13-0 για μια διαφορά εννέα πόντων, την οποία εμείς μαζέψαμε μέχρι το ημίχρονο με δικό μας 0-6, που ολοκληρώθηκε από σουτ μέσης απόστασης του Τσώνη στην εκπνοή (37-34).

Ο Χατζηλάμπρου έδωσε πρώτος το σύνθημα στην τρίτη περίοδο με πέντε αναπάντητους πόντους, η άμυνά μας, ειδικά στα πρώτα οκτώ λεπτά, δεν άφηνε τίποτα στους αντιπάλους μας και ήταν η σειρά μας να ανεβάσουμε τη διαφορά στο +9, με το οποίο κλείσαμε το δεκάλεπτο (45-54). Με τον Ζιγιαετίν να παίρνει έξυπνα τις επαφές και να «ροκανίζει» σιγά σιγά τη διαφορά, η τουρκικά ομάδα επανήλθε και πήρε το προβάδισμα με επιμέρους 14-3 για το 59-57 στα μέσα της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Τσώνης ήταν πάλι εκεί με τα μακρινά σουτ, ώστε το μομέντουμ να επιστρέψει με το μέρος μας (62-69 στο 38'), ενώ με δική του ασίστ και λέι απ του Σκληρού βάλαμε «θεμέλια» πρόκρισης για το 62-71 στα 103". Ο ίδιος το «σφράγισε» κιόλας με καλάθι αμέσως μετά, για να περάσουμε με 75-65 λίγο αργότερα στην τετράδα.

Δεκάλεπτα: 16-16, 37-34, 45-54, 65-75