27.4 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Τουρκ Τέλεκομ – Προμηθέας 85-75: Αργησε και το πλήρωσε (vids)

Ο Προμηθέας "έχασε" ένα ημίχρονο, το πρώτο, στην Αγκυρα και τελικά και το παιχνίδι από την Τουρκ Τέλεκομ με 85-75 παρά την αντεπίθεση που επιχείρησε μέχρι το 35'. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου σταμάτησε ένα νικηφόρο σερί τριών αγώνων και έμεινε στο 9-6 υποχωρώντας στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα, που θα του δώσει πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση. Στο 11-4 οι Τούρκοι και σταθεροί στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης του ομίλου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν υπόθεση της Τουρκ Τέλεκομ με μόνο μερικές ολιγόλεπτες εξάρσεις του Προμηθέα. Οι Τούρκοι στο 6' ήταν στο +13, 17-4 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 26-17 έχοντας κυριαρχήσει απόλυτα ειδικά στις εναέριες μονομαχίες.

Η πρώτη... δήλωση του Κουλμπόκα στο ματς έφερε τον Προμηθέα στο 26-22, όμως ακολούθησε σερί 12-0 των Τούρκων, το σκορ πήγε στο 38-22 και το ημίχρονο έληξε με 50-38 και την τριπλέτα Γκραντ, Σέστινα και Μπουτέιγ να καθοδηγεί τους γηπεδούχους. Ο Προμηθέας είχε κάνει ήδη και 10 λάθη.

Από την άμυνα ήρθαν όλα τα καλά στη συνέχεια και άλλαξαν άρδην την εικόνα του ματς. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου μπλόκαραν την επιθετική λειτουργία των αντιπάλων, ο Κουλμπόκα... πήρε φωτιά, ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 56-56 στο 28' και το 60-58 του δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοιχτά για την τελική ευθεία.

Η... αναθέρμανση του Τζέριαν Γκραντ ήρθε στο χειρότερο σημείο για τον Προμηθέα. Ο πρώην παίκτης του το πήρε πάνω του και ήταν ο βασικός "υπεύθυνος" του 73-64 στο 36'. Ο Μπουτέιγ πήρε τη σκυτάλη και η Τουρκ στο 38' ήταν στο +10, 78-68 με τρίποντο του Γάλλου και είχε εξασφαλίσει τη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά των δύο ομάδων στην ευστοχία στα δίποντα ήταν... χάος, με του Τούρκους να σουτάρουν  με το εξαιρετικό 66,7% (26/39) και τον Προμηθέα με το φτωχό 48,4% (15/31).