17.7 C

Τουρκ Τέλεκομ – Άρης 85-95: Έβγαλε γούστα στην Άγκυρα (Pics)

Για την 12η αγωνιστική του Γιούροκαπ, ο Άρης «άλωσε» την Άγκυρα, επικρατώντας της Τουρκ Τέλεκομ με σκορ 95-85 , «πετώντας φωτιές» επιθετικά. Με αυτό το «μεγαλοπρεπές» διπλό η ομάδα της Θεσσαλονίκης «ανέβηκε» στο 5-7 και διατηρεί σημαντικές ελπίδες για να μπει στην 6αδα, ενώ η Τουρκ Τέλεκομ «βυθίστηκε» στο 3-9.

Σε αναμέτρηση για τον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης, ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι στην Άγκυρα με τα επίπεδα συγκέντρωσης και αποφασιστικότητας να είναι εξαιρετικά υψηλά. Με κύριο όπλο την επίθεση οι φιλοξενούμενοι έδειξαν «με το καλημέρα» τις προθέσεις τους να ανακόψουν το νικηφόρο σερί δύο αγώνων που είχαν οι Τούρκοι και το εγχείρημα τους μπήκε από νωρίς σε σταθερές βάσεις.

Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν να προηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 5 πόντους (46-41) εκμεταλλευόμενοι τη καλή τους κυκλοφορία και ορισμένα «μεγάλα» σουτ, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να είναι καταλυτικός στο πρώτο μέρος.

Μετά απο μία ισορροπημένη τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο ακριβώς όπως έκλεισαν το προηγούμενο. Στη πρώτη μόλις κατοχή στη τέταρτη περίοδο, ο Άρης ευστόχησε σε ένα «τεράστιο» τρίποντο, με τον Γκάλινατ, ενώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου είχε πετύχει ένα «ακροβατικό» τρίποντο ο Σταρκ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να τρέχει 10-0 σερί (59-69) αποκτώντας ξεκάθαρα το μομέντουμ της αναμέτρησης.

Αυτό που ακολούθησε ήταν η καταιγίδα του Άρη. Η Τουρκ Τέλεκομ εμφανίστηκε ανήμπορη να ανακόψει τις επιθετικές ορέξεις του «Θεού του πολέμου» και παραδόθηκε άνευ όρων, με την διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου να εκτοξεύεται ακόμα και στους 18 (62-80). Ο Άρης ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σερί 19-3 το οποίο επί της ουσίας του έδωσε και την νίκη. Τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να είναι το 95-85,με τον Άρη να φτάνει τις 5 νίκες και να παραμένει σε τροχιά 6αδας.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ εμφάνιση έκανε ο Βασίλης Τολιόπουλος για τον Άρη, με τον 27χρονο γκαρντ να τελειώνει την αναμέτρηση με 20 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Ο παίκτης του Γιάννη Καστρίτη ήταν καταλυτικός από την αρχή μέχρι το τέλος, παίρνοντας «από το χέρι» του «κίτρινους» οδηγώντας τους σε ένα σπουδαίο διπλό με μία σπουδαία εμφάνιση.

Εξαιρετικός και ο Τζόναθαν Σταρκ στο ντεμπούτο του με τον Άρη πετυχαίνοντας 19 πόντους.