22.5 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Το Περιστέρι έβγαλε το κίτρινο γράμμα από το συρτάρι (vids)

9 Απριλίου – 27 Μαΐου. Σε διάστημα 48 ημερών το Περιστέρι νίκησε τον Παναθηναϊκό όσες φορές δεν τον νίκησε τα 20 προηγούμενα χρόνια…

9 Απριλίου: Περιστέρι – Παναθηναϊκός 96-89

20 Μαΐου: Περιστέρι – Παναθηναϊκός 73-58

27 Μαΐου: Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71

Το Περιστέρι που, πριν τη φετινή σεζόν, μετρούσε οχτώ νίκες σε 52 αγώνες απέναντι στον Παναθηναϊκό στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος (από το 1992-93) και συνολικά 14 νίκες σε 69 αγώνες από καταβολής Α’ Εθνικής (από το 1983-84 όταν συναντήθηκαν για πρώτη φορά οι δρόμοι τους), έκανε το 3/3 στην έδρα του, σε κανονική περίοδο και πλέι οφ και έστειλε την ημιτελική σειρά στα όρια του.

Ανεξαρτήτως του πώς θα εξελιχθεί το game 5 την Τρίτη και πώς θα τελειώσει η σειρά, το Περιστέρι κατάφερε ήδη κάτι τόσο σπάνιο που έπρεπε να γυρίσουμε 25 χρόνια πίσω για να βρούμε κάτι ανάλογο. Η τελευταία φορά που μία ομάδα, πέραν του Ολυμπιακού, νίκησε τον Παναθηναϊκό τρεις φορές στην ίδια σεζόν στο Πρωτάθλημα ήταν στην περίοδο 1997-98.

Τότε ο ΠΑΟΚ νίκησε τέσσερις φορές τους «πράσινους» κάνοντας το 2/2 στην κανονική περίοδο (76-65 εντός και 66-65 στην τελευταία εκτός έδρας νίκη του) και το 2/2 ως γηπεδούχος στους τελικούς των πλέι οφ (73-58 και 64-57) τους οποίους έχασε με 3-2. Ο Δικέφαλος είχε μετρήσει πέντε νίκες επί του Παναθηναϊκού στην περίοδο 1993-94 αφού τον είχε αποκλείσει στα ημιτελικά με 3-2 και είχε κάνει το 2/2 στην κανονική περίοδο.

Για το Περιστέρι οι περισσότερες νίκες μιας σεζόν επί του Παναθηναϊκού ήταν δύο και σε δύο διαφορετικές περιόδους. Στο 1995-96 τον είχε νικήσει με 94-80 εντός έδρας για την κανονική περίοδο και 80-76 στον 2ο προημιτελικό των πλέι οφ. Επτά χρόνια μετά είχε μετρήσει και πάλι δύο νίκες, επικρατώντας με 70-57 στο εντός έδρας ματς της κανονικής περιόδου και 85-82 εκτός έδρας για τα ημιτελικά των πλέι οφ.

Η λίστα λοιπόν των ομάδων, πέραν του Ολυμπιακού, που σημείωσαν 3+ νίκες μιας σεζόν επί του Παναθηναϊκού εξαντλείται στον ΠΑΟΚ και το Περιστέρι, γεγονός που κάνει ακόμη πιο ξεχωριστό ότι κατάφερε ως τώρα η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Μέχρι τις δύο νίκες μιας σεζόν επί των «πράσινων» -πάντα ως προς τα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος- έφτασαν…