25.7 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Το έκανε να μοιάζει όσο απλό… δεν ήταν

Ο Παναθηναϊκός βρήκε, δημιούργησε και εκμεταλλεύτηκε ιδανικές συνθήκες νωρίς στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ. Βρήκε μια πολύ δυνατή έδρα, με τον κόσμο του να μη στέκεται στη συνολική μετριότητα της ομάδας και να στηρίζει με πάθος εξ αρχής. Δημιούργησε γρήγορο μομέντουμ παίζοντας επιθετικά, πιεστικά, αποφασιστικά και δείχνοντας να αιφνιδιάζει τον αντίπαλο. Εκμεταλλεύτηκε αυτόν τον αιφνιδιασμό που μεγάλωνε όσο περνούσαν τα λεπτά στον Ολυμπιακό, τον έκαναν προβλέψιμο, στατικό, εγκλωβισμένο. Ενα εντός έδρας +14 σε ημίχρονο είναι μεγάλη δουλειά σε τελικούς. Οχι  όμως φέτος, αν αυτό το έχει καρπωθεί ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ολυμπιακό.

Δεν είναι καμια σπουδαία ανακάλυψη Ιούνιο μήνα ότι ο Ολυμπιακός είναι σε όλα φέτος μια πολύ καλύτερη ομάδα. Απλά χθες το βράδυ έγιναν πιο ηχηρές οι αποδείξεις. Βγήκε από τα αποδυτήρια σε αυτή την έδρα και με έναν αντίπαλο που θα έπρεπε να το έχει πιστέψει και του έκρυψε το γήπεδο για πέντε λεπτά. Τόσα λίγα του χρειάστηκαν για να καπαρώσει το 2-0 και να δείξει στον αντίπαλο ότι η εξέλιξη των τελικών είναι αποκλειστικά και μόνο δική του υπόθεση.

Η αίσθηση ανωτερότητας του Ολυμπιακού αντικατοπτρίζεται στο καθαρό του μυαλό. Εχασε νωρίς αρχικούς άσο και πέντε με φάουλ, βγήκε έξω από το παγιωμένο αγωνιστικό του πλάνο που έχει ακολουθήσει μια ολόκληρη σεζόν, έχασε ένα ολόκληρο ημίχρονο μέχρι να το... μοντάρει. Το κατάφερε όμως. Μπήκε ήρεμος στο δεύτερο ημίχρονο, είδε κάποιους από τους πολλούς πρωταγωνιστές που έχει φέτος να ανεβάζουν στροφές, το γύρισε, απογοήτευσε τον αντίπαλο, το πήρε. Τόσο απλό το έκανε να μοιάζει, όσο δεν φαινόταν στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έχει νικήσει με όλες τις πιθανές συνθήκες που του παρουσιάστηκαν φέτος σε ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Χθες ήταν απέναντι στον γηπεδούχο με το ένστικτο επιβίωσης και πάντα  ένα ρόστερ με αρκετή ατομική ποιότητα, ένα σύνολο που είχε στόχευση και ακολούθησε το αγωνιστικό πλάνο για ένα ημίχρονο. Η σοβαρή αντιμετώπιση και μετά τη λήξη του αγώνα, δείχνει ομάδα προσηλωμένη στον στόχο, που δεν υποτιμά το μεγάλο μέγεθος που έχει απέναντι, ξέρει ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να βρει αντίδραση και έχει πλάνο για να ανταπεξέλθει.