18.6 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

To αφεντικό στα Κανάρια είναι η Ιμπεροστάρ Τενερίφε (pics, vids)

Μπορεί η Γκραν Κανάρια να κέρδισε τη θέση της στην Ευρωλίγκα, αλλά το πρώτο τεστ της χρονιάς απέναντι στην... γειτόνισσά της Ιμπεροστάρ Τενερίφε, έδειξε πως έχει πολύ δρόμο ακόμη για να μπορέσει να σταθεί στο υψηλότερο επίπεδο. Η ομάδα του Τσους Βιδορέτα ήταν αυτή που κυριάρχησε στο παρκέ από την αρχή ως το τέλος του αγώνα, για να φτάσει στη νίκη με το 79-54.

H Ιμπεροστάρ Τενερίφε προηγήθηκε 16-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο 40-25, η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να επιστρέψει στο τρίτο δεκάλεπτο (47-39), το οποίο έκλεισε 61-49, αλλά η τελευταία περίοδος ανήκε στους παίκτες του Βιδορέτα. Έφτασαν ως το +25 (77-52) που ήταν και η τελική διαφορά.

Να υπενθυμίσουμε πως η Ιμπεροστάρ Τενερίφε θα βρεθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στο δρόμο του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, καθώς συγκατοικούν στον Β' Όμιλο. Μάλιστα ένας... κοινός τους γνωστός, ο Θαντ ΜακΦάντεν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους. Στάιγκερ (11) και Νιάνγκ (10) ακολούθησαν στους σκόρερ. Για την Γκραν Κανάρια ο Κλέβιν Χάνα σημείωσε 11 πόντους και ο Κρις Έβανς πρόσθεσε 10.