26.1 C
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024

To τελείωσε ο Κόουλ (pics, vids)

Η Μπουντούτσνοστ με ένα σουτ του Κόουλ 3'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης νίκησαν την Νταρουσάφακα εντός έδρας 75-74 και έφτασαν στο 4-14 στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή του με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια (10 συνολικά φορές στο πρώτο ημίχρονο) και καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει. Οι Μαυροβούνιοι έβρισκαν πόντους από τον αιφνιδιασμό και τα λάθη του αντιπάλου και οι Τούρκοι μέσα από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο Κότι Κλαρκ για τους γηπεδούχους, ο Ογκούζ Σαβάς (12π) και ο Τόνι Ντάγκλας (6π, 7 α) για τους φιλοξενούμενους ήταν αυτοί που βρέθηκαν σε πρωταγωνιστικό ρόλο με το σκορ να γίνεται 36-33 (17'30''). Η Μπουντούτσνοστ έμεινε άποντη για σχεδόν έξι λεπτά με την Νταρουσάφακα να φτάνει στο +7 (36-43, 21'). Την πολιορκία έλυσε ο ο Νόρις Κόουλ (38-43, 23') που συνέχισε "ζεστός" κρατώντας τη διαφορά στον έναν πόντο (45-46, 24'45'').

Η σκυταλοδρομία συνεχίστηκε με τους Μπιτάντζε και Τζάκσον ως το 66-58 (33'45'').  Εκεί που έδειχνε πως οι Μαυροβούνιοι θα μπορούσαν χωρίς ιδιαίτερο άγχος να φτάσουν σε μια νίκη, η Νταρουσάφακα μείωσε και τελικά ισοφάρισε με τον Ντάγκλας (72-72, 38'30''). Ο Γκόρντιτς ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές (73-72, 39'18''). Με 12'' να απομένουν ο Κότι Κλαρκ έκανε το φάουλ στον Οζμιζράκ, ο οποίος με 2/2 διαμόρφωσε το 73-74. Με 3'' στο ρολόι πια, ο Νόρις Κόουλ ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι, γράφοντας το 75-74 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης! Και η πρώτη νίκη με τον Γιάσμιν Ρέπεσα στον πάγκο της.

Διαιτητές: Λάτισεβς, Ιερεθουέλο, Πάντερ

Δεκάλεπτα: 16-14, 36-42, 58-53, 75-74