18.1 C

Θρίαμβος της Στρασμπούρ επί της Μονακό στον ημιτελικό κυπέλλου (vids)

Η Στρασμπούρ έφερε τα πάνω κάτω στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Γαλλίας και τελικά πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη επί της Μονακό με 86-73 στην παράταση και μαζί την πρόκρισή της στον τελικό. Εκεί θα περιμένει τον νικητή του αγώνα Ορτέζ - Γκραβελίν που γίνεται αργότερα.

Η Μονακό είχε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ για τρία δεκάλεπτα και μάλιστα στο 37' προηγήθηκε με 8 πόντους, 59-67. Από εκείνο το σημείο η Στρασμπούρ εξαπέλυσε μεγάλη αντεπίθεση, προηγήθηκε με 70-68 με σερί 12-1 και τελικά ο Χολ ισοφάρισε πέντε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε 70-0 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η Στρασμπούρ όμως είχε πατήσει πια το γκάζι και με σκορ 16-3 στο έξτρα πεντάλεπτο πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη - πρόκριση.