21.3 C

Θέαμα και 100αρες από Ερυθρό Αστέρα και Παρτιζάν (vids)

Ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχτηκε την Ιγκοκέα για την 18η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας και με 61 πόντους στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης πήρε μία άνετη νίκη με 104-71.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 16-1 (έχει ένα αγώνα λιγότερο απέναντι στην Τσεντεβίτα) ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 11η θέση με 5-12.

Για τους νικητές ο Νεμάνια Νέντοβιτς αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 20 πόντους (1/1 δίποντο, 6/8 τρίποντα), με τον Φακούντο Καμπάτσο να προσθέτει 14.

Η Παρτιζάν από την πλευρά της έκανε και αυτή ένα σπουδαίο αγώνα αφού επικράτησε με 103-78 στην έδρα της Μέγκα.

Έπειτα από το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο του Αστέρα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να τον ξεπεράσει αφού σκόραρε 65 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά.

Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος με 16-2 ρεκόρ ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην 8η θέση με 7-11.

Για τους φιλοξενούμενους ο Γιαμ Μαντάρ βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα).