18.1 C

Θάντερ: Νίκη στη δεύτερη παράταση από το -23 (vids)

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο «Paycom Center», με τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ να επικρατούν με 135-127 στη δεύτερη παράταση των Τορόντο Ράπτορς.

Οι «βροντές» βρέθηκαν ακόμα και στο -23, αλλά εν τέλει πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους, υποχρεώνοντας τους «πτερόσαυρους» στην έβδομη ήττα τους στα τελευταία οκτώ παιχνίδια τους. Η κανονική διάρκεια έληξε 110-110 έπειτα από εύστοχο λέι απ του Ουίγκινς κι ενώ ο Μπάρετ αστόχησε στο φινάλε σε τρίποντο.

Η πρώτη παράταση ολοκληρώθηκε 118-118, με τον Γκίλτζιους Αλεξάντερ να ισοφαρίζει, αλλά παρότι εν συνεχεία έκλεψε την μπάλα από τον Κουίκλι δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο σουτ που θα έδινε πέντε λεπτά νωρίτερα τη νίκη στην ομάδα του.

Ο SGA τελείωσε με 23π., εννέα ριμπάουντ και δεκατέσσερις ασίστ, με τον Τζος Γκίντεϊ να έχει 24π., έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, τους Λου Ντορτ και Τσετ Χόλμγκρεν να βάζουν από 22π. έκαστος και τον Άαρον Ουίγκινς να έχει άλλους 20π. και έξι ριμπάουντ.

Ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 23π. και εφτά ριμπάουντ, ο «διπλός» Ιμάνουελ Κουίκλι με 17π. και έντεκα ριμπάουντ, ο Γκάρι Τρεντ Τζ. με 16π. και έξι ριμπάουντ και οι Σκότι Μπαρνς, Γιάκομπ Πελτλ και Ντένις Σρέντερ που έβαλαν από 19π. έκαστος ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.