25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Θα γίνει επειδή το πιστεύουν πολλοί και πολύ

Το αποτέλεσμα μετράει περισσότερο από κάθε τι άλλο στον αθλητισμό, άρα με βάση αυτό η πρεμιέρα της Εθνικής στους Ολυμπιακούς αγώνες δεν ήταν καλή. Από την άλλη πλευρά όμως, είναι και… ισοπεδωτικό, απαξιωτικό, ένα τέτοιο «κυνικό» συμπέρασμα χωρίς να αναφερθούν και οι παράμετροι.

Το ότι γύρισε τρεις φορές από μεγάλες διαφορές η Εθνική και πήγε το ματς στο σουτ στο τελευταίο λεπτό δεν είναι μικρό πράγμα. Ισα ίσα, είναι μεγάλο. Το έχασε βέβαια το ματς και επιστρέφουμε πάλι στο αποτέλεσμα, αλλά είναι σίγουρο ότι υπάρχουν πράγματα να κρατήσεις.

Ο Σπανούλης με τον χαρακτήρα… Σπανούλη που έχει από τα χρόνια του παίκτη, δεν έβαλε καν «αν» και «ίσως» μετά το ματς. «Θα προκριθούμε γιατί το αξίζουμε», είπε και… ελάλησε.

Αυτός ο «χαρακτήρας Σπανούλη» είναι φανερό ότι έχει περάσει στην ομάδα. Ολοι το πιστεύουν και το εννοούν. Εχει τεράστια αυτοπεποίθηση η ομάδα, σίγουρα τόση ώστε σε ένα 48ωρο που θα μπει στο μεγάλο παιχνίδι με τους Ισπανούς, να έχει ξεπεράσει το πρώτο αποτέλεσμα και να έχει φιλτράρει μόνο τα θετικά που υπήρξαν στη διάρκειά του. Να τα αυξήσει κιόλας και να μπει για να κάνει την (πρώτη) δουλειά.

Δεν ήθελε πολύ χθες το βράδυ να μπει στο σακούλι μια νίκη… μισή πρόκριση. Σε έναν ακόμα της «εμπροσθοφυλακής» της ομάδας να έβγαιναν λίγο περισσότερο τα πράγματα, ένα σουτ από τα 3-4 καλά που τα «έφτυσε» να είχε μπει, λίγο πιο αυστηροί να ήταν οι διαιτητές στο… αμερικάνικο αμυντικό παιχνίδι των Καναδών, λεπτομέρειες δηλαδή που έβγαλαν το τελικό ταμείο.

Η Εθνική στην… εντός έδρας πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς αγώνες, αφού ήταν συγκλονιστική σε μεγάλα διαστήματα η υποστήριξη χιλιάδων ανθρώπων προς αυτή, πήρε το βάπτισμα, δεν πήρε τη νίκη, πήρα τα συμπεράσματά της και έπιασε μετά από λίγες ώρες δουλειά για το επόμενο. «Θα προκριθούμε γιατί το αξίζουμε», είπε ο Σπανούλης, που δεν του άρεσε ποτέ να μιλάει για… να μιλήσει, παρά μόνο όταν έχει κάτι να πει.