16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Τενερίφη-Χάποελ Ιερουσαλήμ 68-69: Έγραψε ιστορία με Κάρινγκτον (vids)

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρώτη παρουσία της σε Final Four του Basketball Champions League πήρε την πρόκριση στον τελικό, αφού ο Καντίν Κάρινγκτον πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι 20" πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης (69-68) και έτσι απέκλεισε την περσινή κάτοχο του τροπαίου Τενερίφη.

Η Τενερίφη μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Γκιόργκι Σερμαντίνι, να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ. (18-15).

Στη δεύτερη περίοδο, η περσινή κάτοχος του τροπαίου ήταν άστοχη έξω από τα 6.75 και έτσι έδωσε την ευκαιρία στην Χάποελ να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 4 πόντους πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (34-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από το Ισραήλ ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της και έτσι κατάφερε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο και να φτάσει την διαφορά μέχρι και στους 15 πόντους (52-37).

Από εκεί και έπειτα η Τενερίφη αντέδρασε και πραγματοποίησε μια εκπληκτική ανατροπή, χάρη στον 40χρονο Μαρσελίνιο Χουέρτας που αποτελεί τον ηγέτη της ισπανικής ομάδας. Όμως η Χάποελ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Καντίν Κάρινγκτον να σκοράρει 20' πριν την λήξη προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης.

MVP: Ο Καντίν Κάρινγκτον ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με το νικητήριο καλάθι που πέτυχε, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Η Τενερίφη δεν κατάφερε να βρει ποτέ ρυθμό από το τρίποντο (5/22 23%) και έτσι γνώρισε τον αποκλεισμό για πρώτη φορά στα ημιτελικά της διοργάνωσης, αφού είχε 3 προκρίσεις σε τελικούς σε ισάριθμες προσπάθειες.