22.3 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Τάουερς Αμβούργου – Προμηθέας 103-105: All star για τετράδα

Το πιο θεαματικό παιχνίδι του φετινού Eurocup, σίγουρα και ένα από τα πιο συναρπαστικά σε εξέλιξη, έμελλε να είναι και ένα από τα πιο καθοριστικά για την περαιτέρω πορεία του Προμηθέα στην διοργάνωση. Το 105-103 επί των Τάουερς μέσα στο Αμβούργο, φέρνει την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου σε θέση ισχύος για πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα με ρεκόρ 8-5, αφού η πρόκρισή του πρέπει πλέον να θεωρείται δεδομένη

Ο Ντάστιν Χογκ πέτυχε το καλάθι που έκρινε το ματς στα 15'' για τη λήξη, ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς έπαιξε την μεγάλη άμυνα στο φινάλε που κράτησε το 103-104 και έβαλε και μια βολή λίγο πριν την κόρνα, o Νίκος Γκίκας είχε βάλει ηρωικό μακρινό τρίποντο για το 101-102. Μεγάλο επιθετικό καρέ συνέθεσαν οι Κουλμπόκα, Τόμασον, Χογκ και Σίμπσον.

Ο Προμηθέας ήταν εκπληκτικός στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με 48-54 και τους Πατρινούς να σουτάρουν με 80% στο δίποντο!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έκανε πολλά λάθη και ήταν σα να είχε χάσει και το μυαλό του και τις σωστές επιθετικές επιλογές. Οι Γερμανοί τον έπιασαν στο 69-69, το ματς ισορρόπησε αλλά ο Προμηθέας άντεξε στην αντεπίθεση και με τον Σίμπσον να το παίρνει πάνω του προς το φινάλε έκλεισε προηγούμενος με 83-78

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν... ροκ. Οσα βάλουμε και όσα φάμε εκατέρωθεν, με τον Προμηθέα παρότι πήγε στο 91-97, να βρίσκεται και πίσω με 103-102, μέχρι να αναλάβουν δράση οι ήρωες της τελευταίας στιγμής και να κρίνουν το ματς.