16.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Tελικά υπάρχει και ισοπαλία στο μπάσκετ

Όπως πολύ καλά γνωρίζετε το μπάσκετ είναι ένα παιχνίδι, στο οποίο πάντα υπάρχει νικητήτης. Ακόμα κι αν τελειώσει το 40λπετο (ή το 48λεπτο αν μιλάμε για το ΝΒΑ) και το σκορ είναι ισόπαλο, το ματς οδηγείται σε παράταση ή και σε παρατάσεις αν αυτό χρειαστεί, μέχρι να υπάρχει κάποια ομάδα που να υπερτερεί στο σκοράρισμα όταν ο χρόνος μηδενήσει.

Αυτός είναι ο γενικός κανόνας δηλαδή, γιατί υπάρχουν και κάποιες-ελάχιστες-εξαιρέσεις, όπου αγώνες έχουν λήξει ισόπαλοι.

Τρανό παράδειγμα το χθεσινό (21/6) παιχνίδι ανάμεσα στη Ράτιοφαρμ Ουλμ και τη Λούντβιγκσμπουργκ στην ημιτελική φάση του γερμανικού πρωταθλήματος, που οι δύο ομάδες έμειναν στο 71-71. Αυτό συνέβη, διότι η ημιτελική φάση, αποτελείται defacto από δύο παιχνίδια, στα οποία μετράει η συνολίκή διαφορά των πόντων, οπότε αυτός ο πρώτος μεταξύ τους αγώνας, νοείται σαν ένα «πρώτο ημίχρονο» και όλα πλέον θα κριθούν στην επόμενη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Ένα ακόμη παιχνίδι που είχε λήξει ισόπαλο στη Γερμανία, με σκορ 78-78, ήταν στο δεύτερο ημιτελικό της σεζόν 1974-75, ανάμεσα σε Γκίσεν και Βολφενμπούτελ, ενώ η τελευταία φορά που είχαμε ισοπαλία στη Bundesliga ήταν στις 14 Μαρτίου του 1987, ανάμεσα στη Στέινερ και τη Μπειρούθ, που μάχονταν για την 5η θέση.

Ισοπαλία στη Euroleague

Κι όμως υπάρχει και πολύ πιο πρόσφατο παράδειγμα ισοπαλίας και μάλιστα στη Euroleague, στο οποίο κατά διαβολική σύμπτωση, είχε επίσης συμμετοχή μια γερμανική ομάδα. Στον τρίτο προκριματικό γύρο της σεζόν 2010-11 και πιο συγκεκριμένα στις 10 Νοεμβρίου του 2010,  η Άλμπα Βερολίνου διασταυρώθηκε με τη γαλλική Σπιρού Σαρλερουά και στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι, είχαν μείνει ισόπαλες στο 70 όλα. Ωστόσο, στο πρώτο ματς η Σαρλερουά είχε επικρατήσει με 81-77 και έτσι υπερτερούσε στη συνολική διαφορά πόντων (151-147).

«Ισοπαλία» για 40 ώρες

Αυτή είναι η πιο ιδιότυπη περίπτωση ισοπαλίας που συναντάμε. Το Φεβρουάριο του 2014, το παιχνίδι ανάμεσα στο Κολλέγιο του Winston Salem State και του Johnson S.Smith έληξε ισόπαλο, 76-76, με 0.3" να απομένουν στο ρολόι, αφού ο Τζόσουα Λίνσον έσπασε κατά λάθος μια λάμπα στην οροφή και οι διαιτητές αναγκάστηκαν να διακόψουν το παιχνίδι για λόγους ασφαλείας.

Επειδή επρόκειτο, ωστόσο, για εξωτερικό παράγοντα που οδήγησε το ματς σε διακοπή, και το αποτέλεσμα της ισοπαλίας δεν προβλεπόταν σε αυτή την περίπτωση από τους κανονισμούς της διοργάνωσης, το Winston Salem State είχε την επιλογή να καθορίσει το αποτελέσμα παίζοντας το ματς«κορώνα-γράμματα». Αν'αυτού επέλεξαν να ταξιδέψουν ξανά πίσω στο Σάρλοτ, μια διαδρομή περίπου 90' λεπτών και 70 μιλίων, για να παίξουν το έξτρα πεντάλεπτο.

Η αναμέτρηση εν τέλει συνεχίστηκε έπειτα από 40 ώρες και ο ίδιος παίκτης, ο Τζόσουα Λίνσον, ήταν αυτός που τελικά έδωσε τη νίκη στο Johnson S.Smith, ευστοχώντας σε τρίποντο 24" πριν το φινάλε της παράτασης και διαμορφώνοντας το τελικό 89-86. Μάλιστα, αυτοί οι τρεις πόντοι, προστέθηκαν στους 25 που είχε σκοράρει αρχικά στο ματς και αποτέλεσαν carrer high για τον παίκτη.