20 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Tα έβαλε και νίκησε η Βαλένθια (vids)

H Μπιλμπάο εξακολουθεί να απέχει από την ομάδα που παρουσιάστηκε πέρυσι πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή πορεία. Σήμερα ηττήθηκε εντός έδρας από την Βαλένθια με διαφορά 33 πόντων! Το τελικό 73-106 λέει πολλά από μόνο του για το τι έγινε στο παρκέ στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

H Βαλένθια δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Βάσκους, σουτάροντας με 50% (13/26) στα σουτ τριών πόντων και 78% (28/36) στα σουτ δύο πόντων σε ένα παιχνίδι στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν απέφυγε τα λάθη (20-16). Ο Μάικ Τόμπεϊ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πορτοκαλί», Πραδίγια και Λαμπεϊρί ακολούθησαν με 15 έκαστος με τον δεύτερο να μετρά 3/3 τρίποντα και ο Βαν Ρόσομ βρέθηκε ένα βήμα πιο πίσω με 14 και 4/5 τρίποντα. Χέρμανσον και Σαν Εμετέριο βοήθησαν με τον δικό τους τρόπο, καθώς μοίρασαν αντίστοιχα επτά και πέντε ασίστ από τις συνολικά 25 που είχε η Βαλένθια στο παιχνίδι.Αμινού και Τζένκινς είχαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα για την Μπιλμπάο.

Σεβίλλη-Σαν Πάμπλο Μπούργος 76-85

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος πήρε μία ακόμη νίκη για να φτάσει στις 13 στο ισπανικό πρωτάθλημα με το 85-76 επί της Σεβίλλης εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα μι διαφορά (19-32, 10’), αλλά ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων που σφραγίστηκε με το 19-7 άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού λίγο πριν την τελική ευθεία. Η Σαν Πάμπλο Μπούργος φρόντισε όμως να επιστρέψει γρήγορα στον καλό της εαυτό, έκανε το δικό της 23-14 στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη. Ο Κράβιτς με 23 πόντους και οχτώ ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με τον Ραμπασέδα να ακολουθεί με 14 και εννέα ριμπάουντ. Ρένφρο και Κουκ είχαν αντίστοιχα επτά και πέντε ασίστ. Για τη Σεβίλλη ο ΕνΝτογιέ είχε 16 πόντους και έξι ριμπάουντ.