20.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Γερμανία, έμεινε “ζωντανή” η Σουηδία! (pics,vids)

Οι Γερμανοί επικράτησαν με 90-84 στο Μπάμπεργκ και πέρασαν και μαθηματικά στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Στον αντίποδα οι Σουηδοί επικράτησαν της Εσθονίας με 87-82, έχουν ακόμα ελπίδες πρόκρισης (ίσως ισοβαθμήσουν με τους Σλοβένους), αποκλείστηκαν οι μαχητικοί Εσθονοί.

Γερμανία-Φινλανδία 90-84

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ντέρμπι του ομίλου και προηγήθηκαν νωρίς με καλάθια του Μάντσεν, με 3-9 στο (3'). Με την βοήθεια και του κοινού στην κατάμεστη Bamberg Arena οι Γερμανοί βρήκαν τις λύσεις επιθετικά και προηγήθηκαν με 22-19 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με τους Κρίστιαν Σενγκφέλντερ (19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες) και Ντέιβιντ Κράμερ (19 πόντους, 7/11 σουτ) να οδηγούν την ομάδα του Γκόρντoν Χέρμπερτ, οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +8 το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 44-36.

Με τους Γερμανούς να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (35-23) η διαφορά άρχισε να ανοίγει υπέρ τους, με το 69-52 του τρίτου δεκαλέπτου να δείχνει την κυριαρχία των γηπεδούχων. Στην τελευταία περίοδο οι Φινλανδοί συνέχισαν να παλέυουν ώστε να ρίξουν τη διαφορά, όμως η "αχίλλειος πτέρνα" τους στην άμυνα δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Τα "πάντσερ" σούταραν με 75% στα δίποντα (24/32) ενώ είχαν και 37.9% στα τρίποντα. Με τέτοια ποσοστά ήταν αδύνατο να χάσουν, με αποτέλεσμα να συντηρήσουν ένα ασφαλές προβάδισμα σε όλο το 4ο δεκάλεπτο, παίρνοντας εν τέλη την νίκη πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023. Στον αντίποδα, οι Φινλανδοί θέλουν μία νίκη στα επόμενα τρία παιχνίδια, ώστε να "τσεκάρουν" και αυτοί το εισητήριό τους για την τελική φάση.

Εσθονία-Σουηδία 82-87

Μετά το αρχικό 8-5 των Εσθονών, οι Σουηδοί με ένα καταιγιστικό ντεμαράζ πόντων προηγήθηκαν με 14 πόντους διαφορά. Πραγματοποίησαν ένα σερί 19-5 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-13.

Στα πρώτα 6 λεπτά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έδωσαν τη δική τους απάντηση. Με ένα δικό τους επιμέρους σερί 16-4 "εξανέμισαν" το προβάδισμα της Σουηδίας και επανήλθαν αρκετά γρήγορα στην διεκδίκηση της νίκης. Παράλληλα, με τρίποντο του Ρίσμα στο (18') πήραν το προβάδισμα με 34-33. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μία μικρή αντίδραση στα τελευταία λεπτά της περιόδου και πήραν και πάλι το προβάδισμα με 39-37 (σκορ ημιχρόνου), όμως αναμφίβολα έχασαν το "μαξιλαράκι" των 14 πόντων που είχαν στις αρχές του αγώνα. Ο Κουλαμάε για τους Εσθονούς είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για τους Σουηδούς ο Χάκανσον είχε 12 με 5/9 σουτ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία πραγματική μάχη. Σε αντίθεση με τα πρώτα δύο δεκάλεπτα καμία από τις δύο ομάδες  δεν ξέφυγε με κάποια μεγάλη διαφορά. Με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου οι Εσθονοί μπήκαν σε θέση οδηγού, με το σκορ να βρίσκεται στο 61-59.

Οι Σουηδοί με ένα εκπληκτικό κρεσέντο έξω από τα 6.75 σημείωσαν 3 μαζεμένα τρίποντα και ξέφυγαν με 71-64. Πριν καταλάβουν τι τους χτύπησε, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν άλλο ένα γρήγορο σερί 6-0 και βρέθηκαν τρία λεπτά πριν τη λήξη στο -11. Από εκεί και πέρα περιορίστηκαν σε θέση κυνηγού, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα που τους κρατάει ακόμα ζωντανούς στο κυνήγι της πρόκρισης. Στον αντίποδα οι Εσθονοί αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τη συνέχεια.