17.7 C

(ΣΤ’ Όμιλος) Σλοβενία-Βενεζουέλα 100-85: “Λαμπερός” Ντόνσιτς την οδηγεί! (vids)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λούκα Ντόνσιτς (37 πόντους,7 ριμπάουντ,6 τελικές πάσες), η Σλοβενία νίκησε με 100-85 την Βενεζουέλα. Η ομάδα της Βενεζουέλας έβαλε δύσκολα στους Σλοβένους στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ευστόχησε σε 12 τρίποντα(!) και έμενε κοντά στο σκορ. Όμως η βελτίωση της περιφερειακής άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο, έφερε την μετέπειτα εύκολη επικράτηση για την ομάδα του Αλεξάνταρ Σέκουλιτς. Η Σλοβενία λοιπόν δεν... λάθεψε στην πρεμιέρα της και θα αντιμετωπίσει την Γεωργία σε μια αναμέτρηση που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει και τον νικητή του ομίλου.

Η Βενεζουέλα στάθηκε πολύ καλά στα πρώτα (4') της αναμέτρησης, με το σκορ να βρίσκεται στο 10-9 υπέρ των Σλοβένων. Με τον Λούκα Ντόνισιτς να σημειώνει 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, η Σλοβενία προηγήθηκε με 23-16 στο (6'). Η Βενεζουέλα όμως αντέδρασε και με το παραπάνω μάλιστα! Με τον Γκάρλυ Σόχο να έχει τέσσερα τρίποντα (και 9 συνολικά ως ομάδα) οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 33-31 υπέρ τους.

Παρότι ο Λούκα Ντόνσιτς πήρε τις απαραίτητες ανάσες του στον πάγκο, η Σλοβενία μπόρεσε να βρει τις απαραίτητες λύσεις στην αρχή του δεκάλεπτου. Με ένα επιμέρους σερί 12-0 και τους έμπειρους Μπλάζιτς και Πρέπελιτς να συνεισφέρουν στο σκοράρισμα, η Σλοβενία προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά(43-33). Η ομάδα της Βενεζουέλας όμως δεν τα παράτησε. Συνέχισε να βάζει δύσκολα στην άμυνα των Σλοβένων και με το εκπληκτικό, από την μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη τρίποντο, του Ζαμόρα, μείωσε στην ανάπαυλα τη διαφορά στο -5 (56-51). Ο Ντόνιστς είχε ήδη 24 πόντους στο ημίχρονο!

Για να απαλλαχθεί από το εμπόδιο της Βενεζουέλας, η ομάδα του Αλεκσάνταρ Σέκουλιτς έπρεπε να κάνει ένα πράγμα, να βελτιώσει την άμυνά της και δη την περιφερειακή. Αυτό έγινε. Τα πολλά ελεύθερα τρίποντα των Βενεζουελάνων μειώθηκαν οι πόντοι έρχονταν με μεγαλύτερη δυσκολία και κάπως έτσι η παρέα του Ντονσιτς πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με επιμέρους σκορ 22-12 και μετά από (30') η Σλοβενία προηγούνταν με 78-63.

Στην τέταρτη περίοδο το "νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι". Οι Σλοβένοι αύξησαν τη διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους (82-63) πριν χαλαρώσουν κάνοντας και συντήρηση για την επόμενη αναμέτρηση με την Γεωργία.