24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

(ΣΤ’ Όμιλος) Σλοβενία-Πρ.Ακρωτήρι 92-77: Με το απόλυτο στους «16» (vids)

Η νίκη της Γεωργίας επί της Βενεζουέλας στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας για τον όμιλο, έδιωξε κάθε ίχνος πιθανού σασπένς αφού το Πράσινο Ακρωτήρι θα έπρεπε να νικήσει με διαφορά 24+ πόντων τη Σλοβενία προκειμένου να πάρει την πρόκριση. Αυτό το σενάριο ωστόσο ανήκε στη σφαίρα της φαντασίας. Έτσι κι αλλιώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής στο παρκέ με τη Σλοβενία να φτάνει στην επικράτηση με 92-77.

Παρότι ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν χωρίς μεγάλα κέφια στο πρώτο ημίχρονο μετρώντας 1/9 σουτ –αλλά και πέντε ριμπάουντ με έξι ασίστ- η Σλοβενία είχε τον έλεγχο της κατάστασης. Προηγήθηκε με 24-21 στην πρώτη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με επτά πόντους (45-38).

Η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς μέσα από την άμυνα της κατάφερε να χτίσει μία διαφορά (69-55 στο 30’) και με τον Ντόντσιτς πια παραγωγικό και εκτελεστικά, ξέφυγε με 20 στο 35’ (82-62), τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Για τη Σλοβενία ο Λούκα Ντόντσιτς χωρίς να θέλξει, «άγγιξε» το triple-double με 19 πόντους (5/17 σουτ), 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 18 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Για το Πράσινο Ακρωτήρι ο Μπετίνιο Γκόμεζ είχε 17 ενώ ο Έντι Ταβάρες είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.