25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Σουηδία – Ελλάδα 91-81: «Φτηνή» ήττα στην παράταση για την Εθνίκη

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε με 91-81 στην παράταση (κ.α. 79-79) από τη Σουηδία, στο δεύτερό της παιχνίδι στο Ευρωμπάσκετ U18 που διεξάγεται στο Τάμπερε της Φινλανδίας.

Το παιχνίδι είχε «τρελή» εξέλιξη, καθώς η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κι έμεινε πίσω με 11 στο δεύτερο αλλά τελικά υπέκυψε στην παράταση.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο δεύτερο γκρουπ και τη Δευτέρα (29/7, 18.00) θα αντιμετωπίσει τη Δανία ελπίζοντας στην πρώτη της νίκη.

Υπενθυμίζεται ότι στα νοκ-άουτ περνούν όλες οι ομάδες, απλά όσο χειρότερη είναι η κατάταξη, τόσο πιο δύσκολος θα είναι ο επόμενος αντίπαλος.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν καλύτερο στην πρώτη περίοδο κι έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ, παίρνοντας προβάδισμα στο φινάλε της με διαφορά δέκα πόντων (16-26), χάρη σε τρίποντο του Λιοτόπουλου στην εκπνοή.

Το πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εξαιρετικό για τη «γαλανόλευκη» η οποία... έτρεξε ένα σερί 9-0 κι εκτόξευσε τη διαφορά στο +19, (16-35, 13'), έχοντας αρχίσει να βάζει τις βάσεις για τη νίκη.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και το ημίχρονο τελείωσε με 34-41 κι όλα ήταν «ανοιχτά».

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν «καταστροφικό» για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Όχι μόνο δεν διατήρησε τα κεκτημένα αλλά με επιμέρους σκορ 32-18, είδε τους αντιπάλους να προσπερνούν στο 30' με 66-59.

Η Σουηδία κυριαρχούσε στο παρκέ και ξέφυγε ακόμα και με διψήφια διαφορά (73-62), όμως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μείωσε σε 73-67 στο 34' κι ακόμα δεν είχε τελειώσει τίποτα. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και με τρίποντο του Αβδάλα στο 37', η «γαλανόλευκη» προσπέρασε 74-73.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και μία βολή του Αβδάλα στα 7'' έφερε την Εθνική μπροστά με 79-77, όμως η Σουηδία είχε την τελευταία επίθεση.

Οι Σκανδιναβοί απάντησαν με δύο εύστοχες βολές και ο Λιοτόπουλος αστόχησε σε μακρινό τρίποντο στην εκπνοή, με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Τα πράγματα στην παράταση δεν πήγαν καθόλου καλά και οι Σουηδοί ξέφυγαν με διαφορά επτά πόντων (86-79) στο 43', «αγκαλιάζοντας» πλέον τη νίκη.

Τίποτα δεν άλλαξε και με 91-81 η Εθνική έπεσε στο καναβάτσο.