21.3 C

Σλοβενία-Λιθουανία 92-85: «Καθάρισε» η καρδιά των πρωταθλητών Ευρώπης (vids)

Η πρώτη επική ματσάρα του φετινού Ευρωμπάσκετ διεξήχθη στην Κολωνία για τον δεύτερο όμιλο, με τη Σλοβενία να νικάει τη Λιθουανία με 92-85.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα σαράντα αγωνιστικά λεπτά και η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική, με τις δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα και την αγωνία να μεγαλώσει, όσο κυλούσε ο χρόνος και το παιχνίδι όδευε προς το φινάλε του.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε ότι θα γινόταν «μάχη» κα το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-27, καθώς ήταν ιδιαίτερα θεαματικό.

Ο μπασκετικός «πόλεμος» συνεχίστηκε και στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, με τους τυπικά γηπεδούχους Σλοβένους να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 51-48.

Η αντίδραση των Λιθουανών ήρθε στην τρίτη περίοδο και ήταν ολοφάνερο ότι δεν θα παραδίνονταν εύκολα και χωρίς να παλέψουν. Μάλιστα στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 69-67.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι Λιθουανοί προσπέρασαν ακόμα και με διαφορά πέντε πόντων. Ωστόσο η καρδιά των πρωταθλητών Ευρώπης έπαιξε τον ρόλο της και οι παίκτες του Αλεκσάντερ Σέκουλιτς όχι μόνο προσπέρασαν, αλλά εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους, έφτασαν στη νίκη με ().

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.