25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Σλοβενία-Γαλλία 78-82: «Χρυσή» γενιά έτοιμη για μεγάλα πράγματα! (pics)

Το σήκωσε στο Ηράκλειο, το έκανε και στην Γκντίνια! Η Γαλλία δεν τα παράτησε ποτέ, έκανε την ανατροπή από το -9 δύο φορές απέναντι στη Σλοβενία, νίκησε στον τελικό του Ευρωμπάσκετ U20 με 82-78 κι έδειξε, ότι μπροστά μας είδαμε την τελευταία διετία μια «χρυσή» γενιά, που είναι έτοιμη να κάνει μεγάλα πράγματα στο ευρωπαϊκό μπάσκετ και όχι μόνο.

Η πρώτη περίοδος κύλησε σε απόλυτη ισορροπία κι ένα γκολ-φάουλ του Περέν ξεκίνησε σερί 0-7 για τους Γάλλους από το 14-15, για να τους δώσει προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-22). Με τον Σάμαρ να βρίσκει ρυθμό, οι Σλοβένοι πήραν προβάδισμα εννέα πόντων στα μέσα της δεύτερης περιόδου (35-26), ενώ απάντηση υπήρξε και στην αντίδραση των τυπικά φιλοξενούμενων με σερί 0-8, διατηρώντας τον έλεγχο στο ημίχρονο (42-37).

Η Γαλλία μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο και με τον Περέν κατάφερε να πάρει εκείνη το προβάδισμα με επιμέρους 4-11 στα πρώτα τέσσερα λεπτά (46-48), όμως όταν ο Κλάβζαρ άρχισε να βρίσκει το χέρι του, οι Βαλκάνιοι και πάλι έπαιρναν το μομέντουμ του αγώνα (59-54). Οι Σλοβένοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφεραν τη διαφορά στο +9 (67-58 στο 35'), αλλά με τους Περάν-Πεντά οδηγούς οι «Τρικολόρ» επέστρεψαν και με επιμέρους 8-19 που ολοκληρώθηκε με καλάθι του Μπουζιντί, προηγήθηκαν με 75-77 στα 83" για τη λήξη. Η Σλοβενία έστειλε συχνά την αντίπαλό της στη γραμμή των βολών και στα 24" έμεινε ζωντανή από ένα απίστευτο μακρινό σουτ του Όσονικ. Ο ίδιος όμως δεν επανέλαβε το ίδιο σουτ για την νίκη, μετά τη δεύτερη άστοχη βολή του Μπουζιντί, με τον Περέν να σημειώνει από τα 4.5 μέτρα το τελικό 78-82.

Δεκάλεπτα: 20-22, 42-37, 59-54, 78-82

ΟΙ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ ΗΤΑΝ ΔΥΟ: Ο Ζακαρί Περέν και ο Νοά Πεντά «υπέγραψαν» τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος, με τον πρώτο να τελειώνει με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ και ο ψηλός είχε double double 15 πόντων και 14 ριμπάουντ, δίπλα επίσης σε πέντε ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε αγώνα τέτοιων λεπτομερειών, η λίγο μεγαλύτερη ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς με 27/56 και ποσοστό 48.2% για τους Γάλλους έναντι 25/58 και 43.1% για τους Σλοβένους είναι ικανή να κάνει τη διαφορά.