21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Σλάβια Μπάνσκα – Παναθηναϊκός 63-67: “Φιλί ζωής” από την Σταμολάμπρου!

Έπαιξε με τη... φωτιά, αλλά δεν κάηκε ο Παναθηναϊκός! Οι "πράσινες" κατάφεραν να πάρουν, έστω και δύσκολα, τη νίκη με 67-63 επί της Σλάβια Μπάνσκα στη Σλοβακία και να κάνουν το 2/2 στον 5ο όμιλο του Eurocup Γυναικών.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έκαναν το τέλειο πρώτο ημίχρονο και έκλεισαν με +11 (27-38). Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες εκμεταλλεύθηκαν την αστοχία των "πρασίνων" και με ένα επιμέρους 23-14 έφεραν τη διαφορά στο καλάθι, αλλά στο το Τριφύλλι ήταν αυτό που χαμογέλασε, με τη Σταμολάμπρου (8π.) να βάζει πλατιά την υπογραφή της με 5 καθοριστικούς πόντους στον τέλος και με μια μεγάλη άμυνα!

Πρώτες σκόρερ για τις "Αμαζόνες" ήταν οι Τζάσμιν Τζόουνς με 22π (7/14 διπ, 1/2 τριπ) και Αντριάνα Τσβίτκοβιτς με 14π (5/7 διπ, 1/2 τριπ). Από την Σλάβια η Μαρτίσκοβα με 14 και Μπούρα - Σιμονοβίτσοβα και Μπογκίσεβιτς με 10 ήταν οι παίκτριες που βγήκαν μπροστά.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 27-38, 50-52, 63-67