18.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Σλασκ Βρότσλαβ – Προμηθέας 76-78: Απόδραση με… λάφυρα

Ο Προμηθέας έκανε το... κόλπο της χρονιάς στην Πολωνία, αφού μετά από ένα απελπιστικά κακό παιχνίδι για 30 λεπτά, όπου... χάριζε το ματς στη μετριότη και χωρίς νίκη Σλασκ, έκανε κατάθεση ψυχής και ποιότητα στο τέλος και άρπαξε το ματς. Το 78-76 που φέρνει την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο 4-1 και στην κορυφή του ομίλου στο Eurocup, ήρθε με δύο τρίποντα των Γιανγκ και Κάουαν στο τελευταίο λεπτό και αφού η Σλασκ έχασε τις ευκαιρίες της.

Ο Προμηθέας σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μπήκε στο ματς μόνο για ένα τετράλεπτο. Χωρίς ρυθμό, μπλοκαρισμένος στην επίθεση που έμοιαζε να μην ξέρει τι να κάνει τη μπάλα, με κενά στην άμυνα και χαμένα ριμπάουντ, έγινε έρμαιο των διαθέσεων μια μέτριας ομάδας.

Το 18-14 του δεκαλέπτου ήταν κολακευτικό για τον Προμηθέας, το 24-14 στο 11'30'' είχε 13 πόντους ήδη από τον Μάρτιν και ακολούθησε το ξέσπασμα του Γιανγκ που έφερε την ελληνική ομάδα με σερί 15-4, μπορστά με 29-28 στο 16'. Εμοιαζε να παίρνει το ρυθμό, πήγε και στο +3, 30-33 και όμως κατάφερε να δεχτεί 12-0 μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και να πάει στα αποδυτήρια πίσω με 42-33

Το σκηνικό όχι μόνο δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, αλλά έγινε και χειρότερο για τον Προμηθέα που έμοιαζε με ομάδα που πρώτη φορά βρισκόταν μαζί στο παρκέ. Μοιραία οι Πολωνοί που έκαναν τα βασικά και αυτά όχι πολύ καλά, αύξησαν τη διαφορά για το 62-50 του 30ου λεπτού.

Ο Προμηθέας είχε να παίξει μόνο ένα χαρτί, να πιέσει και να "φοβίσει" τον αντίπαλο. Το έκανε καλά αρχίζοντας την τελευταία περίοδο και στο 33' είχε μπει στο ματς... από το πουθενά, με το σκορ στο 65-61 και λίγο αργότερα με ένα τρίποντο του Κάουαν έφτασε σε απόσταση σουτ, 66-63!

Στο 36' το ματς... ξανάρχισε αφού ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 70-70, με τον Κουλμπόκα να έχει πάρει μπρος, αλλά με την θεόρατη τρύπα μέσα στη ρακέτα να παραμένει. Αυτή εκμεταλλεύονταν διαρκώς οι Πολωνοί και στο 39' βρέθηκαν στο +4, 76-72 και με παράσταση νίκης.

Ο Γιανγκ με τρίποντο μείωσε σε 76-75, η Σλασκ έχασε δύο επιθέσεις, αφού πήρε και πάλι επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Κάουαν στα 2'' και στη λήξη της επίθεσης έκανε το 76-78!

ΔΙΚΟ ΤΟΥ: Ο Γιανγκ είχε ξεσπάσματα, ο Κουλμπόκα έβαλε τον Προμηθέα σε θέση διεκδίκησης, αλλά όπως και να το κάνουμε το ματς... ανήκει στον Αντονι Κάουαν που είχε τα κότσια να βάλει στην εκπνοή επίθεσης και, σχεδόν, αγώνα το τρίποντο της νίκης.