22.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Σλασκ-Άρης 63-80: Όταν έπαιξε άμυνα το… “καθάρισε”! (pics+vid)

Ο Άρης δέχτηκε 42 πόντους στο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη βελτίωσε αισθητά την περιφερειακή του άμυνα, δέχτηκε μόλις 21 πόντους και έτσι επικράτησε της Σλασκ στην Πολωνία με 80-63 . Μεγάλοι πρωταγωνιστές, για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, οι Ρομπέρτο Γκάλινατ και Μάρκους Καρ που είχαν από 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Οι "κιτρινόμαυροι" κέρδισαν κατακράτος τη μάχη των λαθών, ενώ σούταραν με 60% στα δίποντα, γεγονός που τους έδωσε τη 2η νίκη τους (2-2 ρεκόρ) στη διοργάνωση. Στον αντίποδα η Σλασκ δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης.

Με τους Γκάλινατ και Σόουζα να ξεκινάνε εντυπωσιακά, ο Άρης ήδη από τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης πήρε ένα προβάδισμα εφτά πόντων (16-9). Οι φιλοξενούμενοι με την καλή τους άμυνα, έλεγχαν την αναμέτρηση μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου η οποία τους βρήκε στο +6 (22-16).

Στην δεύτερη περίοδο είχαμε πλήρης αλλαγή σκηνικού. Οι "κιτρινόμαυροι" δυσκολεύονταν να σκοράρουν έξω από τα 6.75, ενώ στην άλλη πλευρά δεν μπορούσαν να αναχαιτίσουν με τίποτα τον Χασάνι Γκράβετ. Ο Αμερικανός γκάρντ είχε ήδη έντεκα πόντους και με αντεπίθεση διαρκείας η Σλασκ πραγματοποίησε ένα σερί 21-11 που της έδωσε το προβάδισμα με 37-33 στο (17'). Το τάιμ άουτ του Γιάννη Καστρίτη αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν δυναμικά το δεκάλεπτο. Με μπροστάρη τον Ρομπέρτο Γκάλινατ, ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με την ελάχιστη δυνατή διαφορά, με το σκορ στο (43-42).

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τον Άρη να επιδιώκει να πάει περισσότερο το παιχνίδι στην δύναμη και το χαμηλό τέμπο. Μπορεί να μην ήταν... θελκτικό στο μάτι το μπάσκετ που παίχτηκε, όμως μέσω αυτού επωφελήθηκαν οι Θεσσαλονικείς. Παίρνοντας μάλιστα αρκετούς πόντους από το μπόνους των βολών, σε συνδυασμό με την βελτίωση στην άμυνα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε στο μεγαλύτερό της προβάδισμα στην αναμέτρηση. Με ένα επιμέρους σερί 6-2 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο Άρης προηγούνταν με +9 (61-52) μετά από τριάντα λεπτά παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο οι "κιτρινόμαυροι" είχαν πάει ακριβώς το παιχνίδι εκεί που το ήθελαν. Η περιφερειακή τους άμυνα ήταν πολύ καλή, γεγονός που οδηγούσε τους γηπεδούχους σε αρκετά μακρινά σουτ, τα οποία δεν έβρισκαν στόχο. Ούτε ο Άρης από την άλλη πλευρά έκανε θραύση έξω από τα 6.75, όμως τα δύο τρίποντα των Χάρελ και Γκάλινατ έφεραν την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο +16 (73-57) μόλις τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Κάπου εκεί η ομάδα της Σλασκ έχασε κάθε ελπίδα ανατροπής και ο Άρης πανηγύρισε χωρίς άγχος το διπλό στην Πολωνία.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ρομπέρτο Γκάλινατ. Ο Αμερικανός γκάρντ ήταν ουσιαστικός και αποτελεσματικός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Παίρνοντας στις πλάτες του το σκοράρισμα (ιδίως στο πρώτο ημίχρονο) και βάζοντας καθοριστικά σουτ όταν η Σλασκ έκανε την αντεπίθεσή της, ο 26χρονος κερδίζει δικαιωματικά τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Κέρδισε εμφατικά τη μάχη των λαθών η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη (9-21). Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι παρόλο την κακή βραδιά τους στο τρίποντο (21.4%), υπερίσχυσαν μέσα στη ρακέτα. Ο Άρης είχε 21/35 δίποντα (60%), με την Σλασκ να μένει στο 51% σε δίποντα και μόλις στο 16.7% στα τρίποντα (3/18).