17.5 C

Σημαντικό «διπλό» για τη Μούρθια πριν το ματς με τον Προμηθέα (vid+pic)

Η Μούρθια «πήρε» μεγάλο «διπλό» κόντρα στη Μανρέσα με 88-83 για το ισπανικό πρώταθλημα, μόλις 3 μέρες πριν την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Προμηθέα (5/3, 19:00).

Αυτή η νίκη εδραιώνει την αντίπαλο των Πατρινών στην 5η θέση της Λίγκας με 14-9, με τους γηπεδούχους να υποχωρούν στο 12-11 και την 10η θέση.

Στο πρώτο μισό του αγώνα η ομάδα του Σίτο Αλόνσο έδειξε να έχει το πάνω χέρι και άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στο +11 στο ημίχρονο (38-47). Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν λύσεις και πλησίασαν επικίνδυνα (83-85 51'' πριν το τέλος) αλλά οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το τελικό 83-88 με τις βολές του Ντάστιν Σλέβα.

Πρωταγωνιστής για τη Μούρθια ήταν ο Ντίλαν Έννις με 20 πόντους, με τον Μάρκο Τοντόροβιτς να καταγράφει 15 πόντους και 8 ριμπάουντ αγγίζοντας το double double, ενώ η Μανρέσα είχε τον Τραβάντε Ουίλιαμς σε καλή μέρα σημειώνοντας 17 πόντους σε 20 λεπτά. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Χάουαρντ Σαντ-Ρος πραγματοποίησε καλή εμφάνιση με 14 πόντους και 7 ασίστ.

Επόμενη αναμέτρηση για τη Μούρθια αυτή με τον Προμηθέα στην Πάτρα την Τρίτη (5/3) στις 19:00 για τη φάση των 16 του Basketball Champions League.