23.8 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Σιαουλιάι-Ζάλγκιρις 63-91: Άνετη νίκη στην πρεμιέρα με τέσσερις διψήφιους

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα Λιθουανίας, καθώς επικράτησε με 91-63 εκτός έδρας της Σιαουλιάι.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι βρήκε ρυθμό μετά το πέρας των πρώτων 10 λεπτών, γυρνώντας απ' το 19-12 του 8:30' και πηγαίνοντας στο +6 στα αποδυτήρια στο ημίχρονο (34-40). Στο 3ο δεκάλεπτο επιβλήθηκε ολοκληρωτικά της αντιπάλου της, καθώς ένα επί μέρους 16-28 της έδωσε προβάδισμα 18 πόντων στο 30', φτάνοντας εν τέλει στο 63-91 στο φινάλε.

Με τέσσερις διψήφιους ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι νικητές, που είχαν πρώτους σκόρερ τους Σίρβιντις και Μπραζντέικις με 14 έκαστος, ενώ ακολούθησαν οι Μπιρούτις και Λεκαβίτσιους με 11. Ο Κουλβιέτις ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 14 πόντους, με τον Τζέρι Μπλέικς να έχει 11 με 6/16 σουτ.