22.5 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Show time στο Μιλάνο! (vids)

Μετά από ένα παιχνίδι σκέτη απόλαυση για τους φιλάθλους, στο οποίο σημειώθηκαν συνολικά 213 πόντοι, η Μακάμπι κέρδισε μέσα στο Μιλάνο με 111-102 και διατήρησε τη θέση της στην πρώτη οκτάδα πιάνοντας την Κίμκι στην 7η θέση. Η ομάδα από το Ισραήλ εμφάνισε σημαντική επιθετική πολυφωνία, όμως ήταν ο Κόουλ και ο Τόμας αυτοί που στην τελευταία περίοδο διασφάλισαν τη νίκη απέναντι στην ύστατη προσπάθεια του Μιλάνου να κάνει την ανατροπή.

Οι άμυνες ήταν απούσες στο πρώτο ημίχρονο κι έτσι όσοι παρακολουθούσαν το παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ωραίο μπάσκετ, με γρήγορο ρυθμό και καλά ποσοστά ευστοχίας από τους παίκτες των δύο ομάδων. Η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε κάποιες καλές άμυνες που έβγαλε στα μισά της πρώτης περιόδου και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 20-11. Από εκεί και μετά διατήρησε αυτό το προβάδισμα, παρότι κι αυτή δεν έπαιζε καλά στην άμυνα, πολύ απλά διότι η επίθεση λειτουργούσε καλά. Κυρίως μέσα στη ρακέτα, όπου οι Τάιους, Παραχούσκι και Τόμας πέτυχαν λίγο παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους στο πρώτο 20λεπτο (30 από τους 57).

Από την άλλη πλευρά το Μιλάνο χτυπούσε κυρίως από την περιφέρεια σουτάροντας με καλά ποσοστά στα τρίποντα, ενώ μέσα στη ρακέτα ο Γκουντάιτις έκανε καλή δουλειά. Όμως η άμυνά της έμπαζε κι επειδή ήταν αυτή που κυνηγούσε στο σκορ, ήταν αυτή επίσης που είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα. Κάθε φορά που πλησίαζε, η Μακάμπι έβρισκε τον τρόπο να ξεφεύγει ξανά, έτσι το ημίχρονο έληξε με την ομάδα από το Ισραήλ να προηγείται με 57-50.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός έπεσε κάπως και το Μιλάνο έχασε την ευστοχία του από την περιφέρεια. Και καθώς δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα μέσα στη ρακέτα, όπου δέσποζε ο Τάιους, ξέμεινε από επιθετικές λύσεις. Πράγμα που εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι και με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον ξέφυγε ξανά. Στο 24' το σκορ ήταν 67-52 υπέρ της και δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος της τρίτης περιόδου. Το Μιλάνο βρήκε πρόσκαιρα κάποιες λύσεις με τις συνεργασίες των Τσιντσαρίνι και Ταρτσέφσκι, αλλά εξακολουθούσε να είναι άστοχο από την περιφέρεια και ευάλωτο στον γρήγορο ρυθμό της Μακάμπι και μέσα στη ρακέτα. Έτσι η ομάδα του Ισραήλ διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή και στο 30' ήταν μπροστά με 83-70.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η αφύπνιση του Θίοντορ βοήθησε το Μιλάνο να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (92-84 στο 34'), ωστόσο η Μακάμπι είχε πάντα τις απαντήσεις. Ο Κόουλ είχε ανέβει πολύ στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα τρίποντο μαζί με ένα ακόμα του Ρολ αμέσως μετά, έστειλαν τη διαφορά και πάλι στους 14 πόντους στο 36' (98-84), όμως το Μιλάνο αντέδρασε. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Γκάουντλοκ και Τζέρελς έριξαν ξανά τη διαφορά στους 8 (98-90) και λίγο αργότερα ένα αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Γκουντάιτις βοήθησε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν στους 4 πόντους (100-96) 2,5 λεπτά πριν από το τέλος και το παιχνίδι να πάρει φωτιά.

Αυτή η φωτιά, πάντως, έμεινε αναμμένη για περίπου ένα λεπτό. Φρόντισε να τη σβήσει ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος με δύο τρίποντα μέσα σε μισό λεπτό έκανε το σκορ 108-100 και έκοψε οριστικά τον βήχα των Μιλανέζων, οι οποίοι στο διάστημα που απέμενε δεν είχαν πλέον κανένα περιθώριο αντίδρασης και υπέκυψαν οριστικά.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Μακάμπι είχε πολλούς διακριθέντες και ο άνθρωπος που τελείωσε το παιχνίδι ήταν ο ΝτεΣόν Τόμας με τα δύο τρίποντά του. Όμως αυτός που στην ουσία διασφάλισε τη νίκη ήταν ο Νόρις Κόουλ, ο οποίος έπαιξε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 6 ασίστ. Κυρίως όμως, ήταν αυτός που έδινε τις απαντήσει σε κάθε προσπάθεια του Μιλάνου να πλησιάσει στην τελευταία περίοδο και κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι όπου σημειώθηκαν 213 πόντοι ήταν φυσιολογικό να υπάρξουν 11 παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων. Έξι από τη Μακάμπι και πέντε από το Μιλάνο.