20.6 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Σφαιρόπουλος: “Κάποιες φορές πρέπει να έχεις και τύχη”

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ σημείωσε μια σημαντική νίκη με το 84-69 επί του Ολυμπιακού για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ήταν ιδιαίτερα ευχαριστημένος από το θετικό αποτέλεσμα. Στις πρώτες του δηλώσεις αμέσως μετά το τέλος του αγώνα έκανε λόγο και για την τύχη.

"Μπορεί να παίζεις καλά, αλλά χρειάζεται να έχεις και τύχη μερικές φορές. Χάσαμε κάποια παιχνίδια εξαιτίας λεπτομερειών, λόγω κάποιων μικρών πραγμάτων που όμως είναι σημαντικά. Τα μικρά πράγματα μπορούν να αλλάξουν ένα παιχνίδι. Θέλω όμως να σταθώ απόψε στην εξαιρετική άμυνα που παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή επιθετικά ομάδα. Αυτό ήταν το κλειδί της νίκης".

Λίγο μετά, στη συνέντευξη Τύπου τόνισε: "Είμαι πολύ χαρούμενος που το πρώτο παιχνίδι μας μετά τη γιορτή της ομάδας μας για τα 90 χρόνια ζωής της έληξε με νίκη. Είμαστε χαρούμενοι που νικήσαμε για να τιμήσουμε δύο μεγάλους προπονητές της ομάδας. Είμαστε χαρούμενοι που νικήσαμε μετά από οχτώ ήττες. Και είμαστε χαρούμενοι που παίξαμε και πάλι όπως θέλω να βλέπω την ομάδα να παίζει. Αυτό σημαίνει πως παίξαμε εξαιρετικά στην άμυνα. Κρατήσαμε την πρώτη ομάδα της Ευρωλίγκας σε πόντους νά κατοχή στους 69 πόντους. Στα τελευταία δύο λεπτά ο ρυθμός μας έπεσε λίγο. Ήταν πολύ σημαντικό που αρχίσαμε καλά επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο. Και η άμυνά μας ήταν καλή και πάλι. Αλλά νομίζω πως το κλειδί ήταν η αρχή της τέταρτης περιόδου, όταν ευστόχησαν στα πρώτα πέντε λεπτά. Θέλουμε να συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι. Είμαι επίσης χαρούμενος γιατί κάναμε χαρούμενους τους φίλους της ομάδας μας και πάλι. Και τους είδα να πανηγυρίζουν ξανά στην κερκίδα, να φωνάζουν για εμάς και για την ομάδα, να είναι χαρούμενοι βλέποντας την ομάδα να παίζει καλό μπάσκετ".