20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Σερβία-Βέλγιο 73-74: Τεράστια νίκη και πρόκριση για τους Βέλγους, σε μπελάδες οι Σέρβοι (pics,vids)

Στο εξ αναβολής παιχνίδι οι Βέλγοι επικράτησαν με 74-73 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Έκαναν όμως φοβερή ζημιά στους Σέρβους διότι παρόλο που πέρασαν, έπεσαν στο 3-3 και μπαίνουν από δύσκολη αφετηρία (1-3) στον επόμενο γύρο. Μάλιστα βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με την Εθνική μας και οι δύο ομάδες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μία ημέρα καθυστέρηση, καθώς υπήρχε διακοπή της ηλεκτροδότησης στο γήπεδο. Οι Βέλγοι δεν πτοήθηκαν από κάτι τέτοιο μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 23-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν μία διαφορά αλλά δεν μπορούσαν καθώς οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις με του Μπάκο και Λεκόμπ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην ανάπαυλα ισόπαλες 38-38.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους. Με τους Μαρίνκοβιτς και Μαριάνοβιτς, δημιούργησαν ένα +7 στο τέλος του δεκαλέπτου, με το σκορ στο 60-53. Στη τελευταία περίοδο πραγματικά ήρθαν τα πάνω κάτω. Ενώ οι Σέρβοι στο (34") έφτασαν στο +11 ξαφνικά έριξαν τον διακόπτη. Το Βέλγιο το εκμεταλλεύτηκε και με μεγάλα καλάθια του Λεκόμπ πέρασε μπροστά 40" πριν το τέλος. Οι Σέρβοι έκαναν λάθος στην επίθεση και έτσι έβαλαν δύσκολα στον εαυτό τους ενόψει της συνέχειας.