25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Σερβία-Νότιο Σουδάν 96-85: Το «καθάρισαν» με σούπερ δίδυμο, στην οκτάδα η Ελλάδα! (pics)

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς «κουβάλησε» τους Σέρβους σε όλο το ματς με το Νότιο Σουδάν, ο Νίκολα Γιόκιτς το τελείωσε στην τέταρτη περίοδο για τη δεύτερη θέση και... η Ελλάδα χαμογέλασε, αφού με το 96-85 υπέρ των παικτών του Σβέτισλαβ Πέσιτς πέρασε στους προημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων, εκεί όπου την περιμένει πια η πρόκληση, όπως όλα δείχνουν, της Γερμανίας για τα... χρωστούμενα του τελευταίου Ευρωμπάσκετ.

Ο Πετρούσεφ πήρε προσπάθειες δίπλα στον Μπογκντάνοβιτς και στα πρώτα λεπτά οι Σέρβοι πήραν κεφάλι στο σκορ (12-6 στο 4'), όμως το μακρινό σουτ του Νοτίου Σουδάν έδωσε απαντήσεις για ένα επιμέρους 3-12 για το 15-18 τέσσερα λεπτά αργότερα. Με την ποιότητα του Γιόκιτς και του Μίτσιτς, όμως, οι «Όρλοβι» πήραν προβάδισμα με «βραχεία κεφαλή» στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22).

Οι παίκτες του Πέσιτς ακούμπησαν την μπάλα στον Μιλουτίνοφ στην έναρξη της δεύτερης περιόδου κι ένα τρίποντο του Γιόβιτς έφερε την απόσταση στο +9 (34-25 στο 13'). Τα μακρινά σουτ και οι αρκετές δεύτερες ευκαιρίες για τους Αφρικανούς «έκοψαν» και πάλι τη διαφορά, μειώνοντας και στον πόντο με τρίποντο του Σαγιόκ στο δίλεπτο για το ημίχρονο (43-42), για να φτάσουμε στην ανάπαυλα με διαφορά οριακά... ευνοϊκή για την Ελλάδα (47-44).

Με τον Μπογκντάνοβιτς... να έχει πάρει μπρος, η Σερβία έπαιρνε διαφορές στην τρίτη περίοδο, όμως η μαχητικότητα του Νοτίου Σουδάν και η ίδια συνταγή με εύστοχα σουτ και επιθετικά ριμπάουντ που έδιναν δεύτερες επιθέσεις, μείωναν εκ νέου, όπως από το 57-49 του 23ου λεπτού στο 59-58 δύο λεπτά αργότερα. Το ίδιο σκηνικό συνέβη και όταν πρόσφεραν λύσεις οι Αβράμοβιτς και Γιόβιτς για το 72-63 στο 1.5 λεπτό για τη λήξη του δεκαλέπτου, με τους Θορ και Τζόουνς όμως με δύο καλάθια να μειώνουν σε 72-67 και να αφήνουν τα πάντα ανοικτά.

Ο Μπογκντάνοβιτς συνέχιζε... ασταμάτητος κι έδινε «ώθηση» στους Βαλκάνιους, οι οποίοι με τους Μίτσιτς και Πετρούσεφ να μπαίνουν με τη σειρά τους στην «εξίσωση», κατάφεραν να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά στο +9, αναγκάζοντας τον Άιβι σε τάιμ άουτ κοντά στα μέσα της τελευταίας περιόδου (83-74). Η απόσταση έφτασε και σε διψήφιο νούμερο στο +17 (91-74 στο 37'), όμως οι παίκτες του Πέσιτς είχαν κουραστεί και άρχισαν να χάνουν βολές, δίνοντας την ευκαιρία στους Αφρικανούς να ελπίζουν, μειώνοντας στο -7 στα 35" με τρίποντο του Σαγιόκ και πραγματοποιώντας επιμέρους 1-11 (92-85). Ο Μίτσιτς ευστόχησε, όμως, στις βολές, το Νότιο Σουδάν έχασε την επίθεση κι εκεί τελείωσαν όλα, με την Εθνική μας να παίρνει τη μεγάλη πρόκριση (96-85).

Δεκάλεπτα: 23-22, 47-44, 72-67, 96-85

ΔΙΔΥΜΟ ΓΚΑΝΙΑΝ: Η Εθνική μας είναι αλήθεια, ότι στο συγκεκριμένο ματς, όπου ήθελε τουλάχιστον το +3 των Σέρβων, χρωστά... αρκετά στο τρομερό παιχνίδι του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 30 πόντους και 10/14 σουτ, δίπλα σε τέσσερα ριμπάουντ και οκτώ ασίστ για πέντε λάθη, ενώ και ο Νίκολα Γιόκιτς μίλησε στο τέλος, ολοκληρώνοντας με double double 22 πόντων και 13 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Νότιο Σουδάν σε τόσο κρίσιμο ματς κατάφερε να κερδίσει 12 περισσότερες κατοχές (5-11 επιθετικά ριμπάουντ και 17-11 λάθη), όμως η Σερβία το εξισορρόπησε σουτάροντας εξαιρετικά με 21/32 δίποντα και 11/21 τρίποντα έναντι 19/44 διπόντων και 14/34 τριπόντων των Αφρικανών, που θα μπορούσαν να είχαν εκμεταλλευτεί περισσότερο τις δεύτερες ευκαιρίες τους, αν και σε ένα βαθμό ήδη το είχαν κάνει.